Każda gwiazda światowej kulturystyki ma swoje porady, którymi chętnie dzieli się z innymi. Mogą się one przydać i pomóc stworzyć indywidualny plan treningowy. Sprawdźcie czego jeszcze nie wiecie…

1. Rozpiętki z rotacją.

Celem rozpiętek jest pełne rozciągnięcie mięśni piersiowych i ich maksymalne skurcz. Zastosowanie rotacji nadgarstka podczas tego ćwiczenia pozwala zaangażować większy obszar klatki piersiowej (głównie dolną część), a także zmaksymalizować napięcie mięśniowe.

Rotacja nadgarstka następuje w końcowej fazie czyli podczas napięcia mięśniowego w górnej fazie ruchu (nadgarstki skręcamy do wewnątrz, aby małe palce dłoni były do siebie skierowane).

Mustafa Mohammad

FL09066_2014.jpg

 

2. Trening szyi (szczęki).

Trening odcinka szyjnego to coś, co nie jest spotykane. Jeśli zobaczycie kogoś takiego w klubie fitness to prawdopodobnie będzie to jeden z bardziej świadomych ćwiczących.

30-50 powtórzeń na maszynie pozwala wzmacniać mięśnie szyi, a co za tym idzie także grzbietu i szczęki. Możecie także wykonać to ćwiczenie z ciężarkiem umieszczonym na szyi.

Hidetada Yamagashi

Hidetada-Yamagishi-3

 

3. Nie ma psychicznego odpoczynku,

Trening to czas, kiedy skupienie sięga granic możliwości. Skup się wyłącznie na tym, co robisz. Skup się na napięciu mięśniowym, ruchu, oddechu. Odrzuć niepotrzebne myśli.

Frank Zane

frank-zane-2

 

4. 2 serie na mięśnie brzucha przed treningiem  nóg i grzbietu.

Aby wzmocnić siłę i stabilność przed treningiem grzbietu i nóg wykonuje 2 serie z dużą ilością powtórzeń na mięśnie brzucha. Pozwala to ukrwić i rozgrzać obszar, który służy nam do stabilizacji.

Troy Alves

Troy_Alves_IFBB_2008_Australia

 

5. Maksymalne rozciąganie na koniec treningu.

Maksymalne rozciąganie po każdym treningu przez 60-90 sekund w kilku seriach na każdą trenowaną grupę mięśniową. To bolesne, ale pozwala rozciągać powięź i łatwiej rozwijać się mięśniom.

David Henry

im2007-menfinal-selects039

 

6. Trening nóg jedną nogą.

Wykonuje specjalny rodzaj treningu nóg – wykonuję serię jedną nogą, następnie drugą, a potem od razu obiema. Pozwala mi to maksymalnie ukrwić mięśnie ud i mocno je zmęczyć.

Jay Cutler

a236f_ORIG-JayCutler_MD_Dec2012_PerBernal_612JJ_B

 

7. Odwrotne dropsety.

4 szybkie serie ze zmniejszeniem ilości powtórzeń i zwiększonym ciężarem. Wykonuję 25 serii/ 15 serii/ 12 serii/ 8 serii. Potem wykonuję 45 sekundowy odpoczynek i powtarzam cały cykl.

Melvin Anthony

MelvinAnthony10-1

 

8. Przysiady sumo.

Szeroki rozstaw nóg w kącie 45 stopni pozwala kłaść większy nacisk na wewnętrzną stronę ud i pośladki. To doskonałe ćwiczenia dla pobudzenia mięśni ud do wzrostu, a także doskonałe ćwiczenie dla kobiet.

Cory Everson

1403503012cory everson

 

9. Wyciąg na zakończenie treningu tricepsów.

Z wyciągu korzystam dopiero na koniec treningu tricepsów. Pozwala on skupić się na izolacji pracy mięśni i większym ukrwieniu. Wyciąg utrzymuje nieprzerwane napięcie mięśniowe od początku do końca.

Sergio Oliva

1972 Japan - Sergio Oliva 13

 

10. Podciąganie wyciągu do brody leżąc.

To dziwne ćwiczenie, ale pozwala maksymalnie wyizolować pracę mięśnie naramiennych, dzięki prostej pozycji ciała. Ta pozycja pozwala także lepiej kontrolować ruch.

Markus Ruhl

Amateur bodybuilding, figure and fitness competitions at BodyRock 2006 in Fairfax VA.

Amateur bodybuilding, figure and fitness competitions at BodyRock 2006 in Fairfax VA.

Komentarze: