WIELKI SUKCES (1)

JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS OPEN

1. Inez Gorońska Poland
2. Kasia Adamik Poland
3. Klaudia Mierzwińska Poland
4. Natalia Krasoń Poland
5. Natalia Pigoń Poland
6. Daria Jozefczak Poland
7. Joanna Spandel Poland
8. Natalia Czajkowska Poland
9. Natalia Damek Poland
10. Patrycja Zahorska Poland
11. Timea Trajtelova Slovakia

 

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 158 CM

1. Agnieszka Zembron-Chudzicka Poland – 2nd category
2. Aneta Olchowik Poland
3. Anna Wieczorek Poland
4. Małgorzata Płaczek-Nidzgorska Poland – 2nd category
5. Paula Mocior Poland
6. Katarzyna Strzelczyk Poland

 

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 162 CM

1. Volha Sezianeuskaya Belarus
2. Kamila Rzeszowska Ireland
3. Ewa Urbanowska Poland
4. Inez Gorońska Poland – 2nd category
5. Justyna Zięcina Poland
6. Klaudia Mierzwińska Poland – 2nd category
7. Magdalena Suwińska Poland
8. Natalia Jankowska Poland
9. Patrycja Niemiec Poland
10. Natalia Czajkowska Poland – 2nd category
11. Katarzyna Dmochewicz Poland – 2nd category
12. Snezana Radojkovic Serbia

 

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 166 CM

1. Dziyana Baklanava Belarus
2. Alona Katsy Cyprus
3. Barbara Zielińska Poland
4. Edyta Tamilewska Poland
5. Katarzyna Adamik Poland – 2nd category
6. Katarzyna Rodzik Poland
7. Monika Nadolska Poland
8. Anita Szymczak Poland – 2nd category
9. Natalia Pigoń Poland – 2nd category
10. Timea Trajtelova Slovakia – 2nd category
11. Keeley Johnson United Kingdom

 

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 169 CM

1. Viktorija Ržavskaja Lithuania
2. Anna Dolata Poland
3. Ewelina Szala Poland
4. Marta Friedman Poland
5. Magda Cebula Poland
6. Monika Biedka Poland
7. Natalia Damek Poland – 2nd category

 

WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 172 CM

1. Andrea Lackner-Kapfer Austria – 2nd category
2. Helena Stensgaard Denmark
3. Alicja Antonczak Poland
4. Joanna Nejman Poland
5. Paulina Nowacka Poland

 

WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 172 CM

1. Daria Józefczak Poland – 2nd category
2. Monika Bonisławska Poland
3. Renata Nowak Poland
4. Svitlana Nymyrovska Poland
5. Anna Simsak Poland
6. Joanna Spandel Poland – 2nd category
7. Patrycja Zahorska Poland – 2nd category
8. Jagienka Kaminska Spain
9. Marina Oborska Ukraine

 

MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS >35 YEARS, OPEN

1. Andrea Lackner-Kapfer Austria
2. Trine Larsen Denmark
3. Agnieszka Kubaczka Poland
4. Agnieszka Sobczyk Poland
5. Agnieszka Zembroń-Chudzicka Poland
6. Anita Szymczak Poland
7. Małgorzata Piwko Poland
8. Małgorzata Płaczek-Nidzgorska Poland
9. Katarzyna Dmochewicz Poland
10. Anita Szymczak Poland

 

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 163 CM

1. Aneta Heluszka Poland
2. Magdalena Lasoń Poland
3. Martyna Staszewska Poland
4. Karolina Wojcik Poland
5. Aleksandra Stasiak Poland
6. Barbara Kiss United Kingdom

 

WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 168 CM

1. Anna Nawrot Poland
2. Katarzyna Świderska Poland
3. Sandra Lippingwell United Kingdom
4. Danielle Osborn United Kingdom

 

WOMEN’S BODYFITNESS OVER 168 CM

1. Małgorzata Mackiewicz Poland
2. Tamara Szczęśniak Poland

 

WOMEN’S PHYSIAUE OPEN

1. Andrijana Dabic Austria
2. Modesta Halby Denmark
3. Agnieszka Łuczak Poland
4. Aleksandra Krzyworzeka Poland
5. Magdalena Duszyńska Poland

 

WOMEN’S WELLNESS FITNESS OPEN

1. Agnieszka Kubaczka Poland – 2nd category
2. Angelika Mazij Poland
3. Dominika Żurawska Poland
4. Katarzyna Górawska Poland
5. Małgorzata Piwko Poland – 2nd category
6. Dominika Ponojska United Kingdom

JUNIOR MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OPEN

1. Ali Abbas Kuwait
2. Arkadiusz Piątek Poland
3. Jakub Korczyk Poland
4. Kamil Borański Poland
5. Kamil Nosal Poland
6. Mateusz Kozłowski Poland
7. Olaf Cierzniewski Poland
8. Stanisław Budkiewicz Poland
9. Tomasz Twaróg Poland
10. Bartłomiej Sowa Poland
11. Patryk Szlas Poland
12. Bartosz Buczek Poland
13. Kamil Gruszka Poland

 

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM

1. Hamad Alhaqqan Kuwait
2. Szymon Domka Poland

 

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM

1. Michal Zaukolec    Slovakia
2. Mohammed Albakshmy Kuwait
3. Keywan Nabii Norway
4. Darwish Alboom UAE
5. Khaled Aldhaheri UAE
6. Andrew Fisher United Kingdom
7. Rus Ali United Kingdom

 

MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM

1. Damian Kosiec Poland
2. Filip Łapot Poland
3. Grzegorz Tomczyk Poland
4. Hubert Kulczyński Poland
5. Jakub Korczyk Poland – 2nd category
6. Kacper Gottel Poland
7. Krystian Dudek Poland
8. Marcin Łopucki Poland
9. Marek Ledwochowski Poland
10. Norbert Tymczak Poland
11. Paweł Staniecki Poland
12. Piotr Jurczewski Poland
13. Krzysztof Świst Poland
14. Douglas Lippingwell United Kingdom

 

JUNIOR MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG

1. Vladimir Kubek      Slovakia
2. Kamil Uroda Poland
3. Tomasz Orzechowski Poland
4. Dawid Olszewski Poland
5. Jakub Doleciński Poland
JUNIOR MEN’S BODYBUILDING OVER 75 KG
1. Ahmed El Hares Egypt
2. Artur Pikron Poland
3. Daniel Poniedziałek Poland
4. Jędrzej Pietz Poland
5. Michał Cichy Poland
6. Tomasz Giza Poland

 

MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG

1. Ahmed Al Hares Egypt
2. Łukasz Żak Poland
3. Tomasz Sadkowski Poland
4. Karol Kulisa Poland
5. Damian Gajewski Poland
MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG
1. Abdulazeez Shabakouh Kuwait
2. Adel Mohammed Kuwait
3. Daniel Wilk Poland
4. Salem Balkharam UAE

 

MEN’S BODYBUILDING UP TO 85 KG

1. Dániel Varga Hungary
2. Adrian Michalak Poland
3. Karol Małecki Poland
4. Michał Żak Poland
5. Piotr Borecki Poland
6. Sławomir Szafrański Poland
7. Adrian Krawczyk Poland

 

MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG

1. Meshal Shamlan Kuwait
2. Naser Mohammad Kuwait
3. Ahmad Alsaber Kuwait
4. Adrian Krawczyk Poland
5. Marcin Fornal Poland
6. Marcin Pióro Poland
7. Jakub Potocki Poland
8. Mariusz Przybyła Poland
9. Mateusz Ramatowski Poland
10. Patryk Jaśkiewicz Poland
11. David Saborido Spain
12. Seyed Qattali UAE
13. Carl Philbrick United Kingdom

 

MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG

1. Jörg Kapfer Austria – 2nd category
2. Łukasz Sosiński Poland
3. Tomasz Kornalewski Poland
4. Tomasz Lech Poland
5. Szymon Lada Poland
6. Lee Swinhoe United Kingdom

 

MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG

1. Petr Richtár Czechia
2. Jan Turek Czechia
3. Páli Gábor Hungary
4. Adam Lubczyński Poland
5. Jakub Pestka Poland
6. Andrzej Kolodziejczyk Poland
7. Abdelaziz Jellali Qatar
8. Martin Halko Slovakia
9. James Hollingshead United Kingdom

 

MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-49 YEARS, OPEN

1. Jörg Kapfer Austria
2. Adrian Krawczyk Poland
3. Jakub Potocki Poland
4. Marcin Olchowik Poland
5. Marcin Łopucki Poland
6. Radosław Słodkiewicz Poland
7. Sławomir Szafrański Poland
8. Tomasz Lech Poland
9. Arkadiusz Bortel Poland
10. Maciej Frelikowski Poland
11. Mohammad Ahli UAE

 

MASTER MEN’S BODYBUILDING OVER 50 YEARS, OPEN

1. Dariusz Doleciński Poland
2. Brendan Surgeoner United Kingdom

 

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE UP TO 176 CM

1. Felip da Silva Norway
2. Marcin Wrzeszcz Poland
3. Marcin Zganiacz Poland
4. Patryk Walczuk Poland
5. Elliot Robinson United Kingdom
6. Callum Riley United Kingdom

JUNIOR MEN’S PHYSIQUE OVER 176 CM

1. Jakob Dreyer Norway
2. Cezary Mazur Poland
3. Damian Dombrowski Poland
4. Dominik Gołębiowski Poland
5. Jakub Pawelski Poland
6. Kacper Bąkiewicz Poland
7. Łukasz Majkut Poland
8. Marcin Wypych Poland
9. Mikołaj Tomalski Poland
10. Paweł Dyczek Poland
11. Przemysław Farbotko Poland
12. Kamil Knut Poland
13. Josh Midleton United Kingdom

 

MEN’S PHYSIQUE UP TO 173 CM

1. Abdulaziz Alkankouni Kuwait
2. Nawaf Alansari Kuwait
3. Yousef Alfailakawi Kuwait
4. Yousef Almeftah Kuwait
5. Ahmad Alherz Kuwait
6. Jose Bjargo Norway
7. Bartosz Barbarski Poland
8. Kamil Gregorczyk Poland
9. Kamil Koźlik Poland
10. Marcin Uroda Poland
11. Mateusz Kordaszewski Poland
12. Mateusz Litka Poland
13. Patryk Walczuk Poland – 2nd category
14. Juber Alkuwari Qatar
15. Jhonatan Alvarez Spain
16. Samih Mamoun Sudan
17. Rashed Juma UAE
18. Jassim Harmoodi UAE
19. Eren Enver United Kingdom

 

MEN’S PHYSIQUE UP TO 176 CM

1. Nasser Alattar Kuwait
2. Abdullah Alrajeebah Kuwait
3. Abdulaziz Alkaak Kuwait
4. Felip da Silva Norway
5. Grzegorz Mrózek Poland
6. Marcin Wrzeszcz Poland – 2nd category
7. Piotr Majchrowicz Poland
8. Remigiusz Pezda Poland
9. Tomasz Nobis Poland
10. Prince Turkey Al Saud Saudi Arabia

 

MEN’S PHYSIQUE UP TO 179 CM

1. Yousef Dashti Kuwait
2. Shamlan Alqallaf Kuwait
3. Damian Dombrowski Poland – 2nd category
4. Mateusz Stempczyński Poland
5. Oskar Tchorzewski Poland
6. Paweł Łozowski Poland
7. Piotr Wojciechowski Poland
8. Piotr Zieliński Poland
9. Kamil Knut Poland – 2nd category
10. El Noval United Kingdom

 

MEN’S PHYSIQUE UP TO 182 CM

1. Rasmus Vindt Denmark
2. Mohammed Alarbash Kuwait
3. Adam Piwko Poland
4. Dominik Gołębiowski Poland – 2nd category
5. Łukasz Majkut Poland – 2nd category
6. Maksym Ziółkowski Poland
7. Paweł Kordaszewski Poland
8. Przemysław Farbotko Poland – 2nd category
9. Rafael Malinowski Poland
10. Ahmad Ali Shams UAE
11. Jackie Wilson United Kingdom

 

MEN’S PHYSIQUE OVER 182 CM

1. Erik Bizunovič Lithuania
2. Jakob Dreyer Norway – 2nd category
3. Cezary Mazur Poland – 2nd category
4. Daniel Samsel Poland
5. Jakub Galicki Poland
6. Jakub Pawelski Poland – 2nd category
7. Kacper Bąkiewicz Poland – 2nd category
8. Łukasz Jenczak Poland
9. Remigiusz Stępień Poland
10. Tomasz Orłowski Poland
11. Tomasz Politowski Poland
12. Wojciech Jablonski Poland
13. Bartosz Job Poland

 

MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE OPEN

1. Santino Tama’ Italy
2. Abdullah Alzaabi Kuwait
3. Ali Alshatti Kuwait
4. Meshal Ebrahim Kuwait
5. Husain Alnaser Kuwait
6. Lukasz Malodobry Poland
7. Łukasz Opolski Poland
8. Marcin Dziadczyk Poland
9. Mariusz Janucik Poland
10. Rafał Gumienny Poland
11. Robert Głuch Poland
12. Tobiasz Rusek Poland
13. Tomasz Grzechnik Poland
14. Mateusz Nobrowski Poland
15. Abel Sousa Spain
16. Denys Mykolenko Ukraine
17. Jason Thompson United Kingdom

NO CATEGORY DECLARED:
1. Abdulwahab Saeed Kuwait

Total: 298 entries
268 athletes of 22 countries
30 crossovers (2nd categories)

DELEGATES:
1. Jörg Kapfer Austria
2. Armandas Narušis Lithuania
3. Ahmed Mohamed Jowhar UAE

IFBB INTERNATIONAL JUDGES
1. Halina Kunicka Poland
2. Tomasz Sniatala Poland
3. Agnieszka Nawrocka Poland
4. Waldemar Nol Poland

COUNTRIES:
1. Austria
2. Belarus
3. Cyprus
4. Czechia
5. Denmark
6. Egypt
7. Hungary
8. Ireland
9. Italy
10. Kuwait
11. Lithuania
12. Norway
13. Poland
14. Qatar
15. Saudi Arabia
16. Serbia
17. Slovakia
18. Spain
19. Sudan
20. United Arab Emirates
21. United Kingdom
22. Yemen

Komentarze: