Osobom ćwiczącym, zwłaszcza kulturystom zależy na wysokim poziomie męskiego hormonu. Ma on wiele właściwości i pełni wiele funkcji, zarówno zdrowotnych jak i treningowych. Sprawdźcie jakie z nich są dla nas najważniejsze.

Testosteron wzmacnia kości, zmniejsza tłuszczu i buduje mięśnie

Testosteron odgrywa kluczową rolę w budowaniu mięśni i siły. Nie jest on jednak wyłącznie jedynym źródłem tych wartości. Testosteron nie ma wyłącznie zadania budowania masy mięśniowej, to jedynie jeden z elementów.

Siła tego hormonu tkwi w jego wszechstronności. Pozwala on zwiększać gęstość kości, dzięki czemu są wytrzymalsze i silniejsze. Co więcej, dzięki jego obecności zmniejsza się także tkanka tłuszczowa. Hormon ten może również hamować wychwyt trójglicerydów tłuszczu krążącego w krwiobiegu i zwiększać wykorzystanie tłuszczu jako paliwa.

 

Testosteron poprawia życie seksualne i energię

Odpowiedni poziom testosteronu pozwala na utrzymanie libido i sprawności seksualnej. Niski poziom tego hormonu związany jest z zaburzeniami erekcji oraz pobudzenia seksualnego.

Niedobór testosteronu może wpływać na obniżenie ogólnej energii, samopoczucia, motywacji czy kondycji emocjonalnej.

 

Testosteron wspiera serce

Wbrew pozorom to może być najważniejsza funkcja testosteronu. Dzięki odpowiedniemu poziomu tego hormonu możemy utrzymywać zdrowe serce.

Utrzymanie go w dobrej kondycji pozwala także zapewniać mięśniom wydajność. Co więcej, testosteron zwiększa produkcję tlenku azotu, który rozszerza tętnice i zwiększa przepływ krwi, tym samym i tlenu do tkanek.

 

Testosteron poprawia nastrój

Mówimy tu oczywiście o normalnych poziomach tego hormonu. Ma on wpływ na stan emocjonalny, motywację, poczucie własnej wartości i wiele innych elementów.

Świetnym przykładem wpływu testosteronu na nastrój jest męskie przekwitanie, kiedy spadek testosteronu wywołuje zaburzenia nastroju, spadek chęci działania itd.

 

Poziomy testosteronu

Normalne poziomy tego hormonu wynoszą średnio 300-900 ng/dl. Jeśli stężenie mieści się w tych granicach to jest to dobry znak i nie powinny występować żadne zaburzenia. Przy niskich poziomach powinno się skontaktować z endokrynologiem.

Komentarze: