Samo przyjmowanie suplementów nie sprawia, że nasze wyniki się poprawią. Suplement, jak sama nazwa wskazuje, to dodatek, w tym wypadku do diety i treningów. Istnieją pewne błędy, które wpływają na obniżanie skuteczności działania kreatyny.

Kreatyna to jeden z najchętniej przyjmowanych suplementów, gdyż rozwija zarówno siłę jak i masę mięśniową. Oczywiście każdy organizm inaczej reaguje na jej działanie, jednak praktycznie każdy przyjmujący odczuje różnicę.

Błąd 1 – Za małe i za duże dawki

Kiedyś twierdzono, że faza nasycenia jest potrzebna w suplementacji kreatyny, dziś uważa się, że nawet 2-3 g to wystarczająca ilość. Wszystko powinno mieć swoje uzasadnienie na podstawie wieku, płci, masy ciała, intensywności i częstotliwości treningów oraz diety.

Im nasza dieta bogatsza w kreatynę, tym oczywiste, że powinniśmy przyjmować jej mniej z suplementów. Jeśli wykonujemy ciężkie i intensywne treningu to popyt na kreatynę może się zwiększyć.

Przed przyjmowaniem kreatyny warto przeanalizować swoje realne zapotrzebowanie.

 

Błąd 2 – Przyjmowanie wszystkich rodzajów

Nie oszukujmy się, niezliczona ilość nowych form kreatyny to najczęściej zabieg marketingowy. Nie opłaca się kupować wszelkich form, warto skupić się na jednym i najbardziej sprawdzonym.

Najbardziej sprawdzoną i przebadaną jest monohydrat kreatyny, dlatego jeśli już chcecie spróbować kreatyny to radzimy wybrać właśnie ten rodzaj.

 

Błąd 3 – Przerywany cykl

Kreatynę dostarczamy z pożywienia np. mięsa, jednak również ją wydalamy (ok. 2 g dziennie). Stosowanie suplementów kreatynowych może utrzymywać odpowiedni poziom kreatyny w dłuższym czasie, co sprzyja rozwojowi masy mięśniowej i siły.

Jedno czy dwudniowa przerwa w cyklu nie zaburzy poziomów kreatyny jednak dłuższa przerwa może wpływać na spadek skuteczności.

 

Błąd 4 – Zły rodzaj treningów

Kreatyna jest znana z wpływu na zwiększanie masy mięśniowej i siły. Dobór odpowiedniego programu treningowego na czas przyjmowania kreatyny może znacznie podnieść jej skuteczność.

Nasze ciało korzysta z systemu energetycznego, który produkuje ATP. System ten opiera się na wysiłku np. siłowym czy dynamicznym (sprint). Fosforan kreatyny jest szybko dostępny do komórek i szybko wytwarza niezbędne ATP. Jednak ilości fosfokreatyny dość szybko się kończą, zaś przyjmowanie kreatyny wydłuża ten proces.

Pozwala to na wydłużanie wysiłku siłowego bądź wytrzymałościowego.

Komentarze: