Czy liczba 44 milionów otyłych dzieci robi wrażenie? Z pewnością. Światowa Organizacja Zdrowia zamierza stworzyć plan walki z otyłością wśród młodych ludzi i znacznie ograniczyć tę liczbę.

To przerażające, ale w okresie lat 1990-2012 liczba otyłych dzieci wzrosła z 31 do 44 milionów. Przewidywania WHO mówią, że jeśli tendencja ta się utrzyma to do roku 2025 na świecie będzie ponad 75 milionów otyłych dzieci.

Otyłość nie jest błahym problemem, gdyż prowadzi ona do wielu zaburzeń i chorób, w tym cukrzycy, schorzeń przewlekłych, problemów sercowych czy nowotworów złośliwych. W samej Unii Europejskiej co roku z powodu otyłości o chorób z nią związanych umiera 2,8 miliona dzieci. Otyłość to także problem ekonomiczny. Osoby z nadwagą i stwierdzoną otyłością wymagają droższej opieki medycznej.

Badacze obwiniają nieodpowiedni tryb życia za główną przyczynę otyłości. Zła dieta bogata w cukry i proste węglowodany oraz brak aktywności fizycznej, przyczyniają się do zwiększania liczby otyłych dzieci.

Komentarze: