Jajecznica – najprostszy posiłek świata, a jak się okazuje większość z nas przygotowują ją w zły sposób. Oto 5 błędów, który warto wyeliminować, aby uzyskać smaczniejszy i zdrowszy posiłek.

Nadmierna ilość płynu

Dodając śmietany czy mleka do jajecznicy możemy zwiększyć jej puszystość, tak się przynajmniej wydaje. Prawda jest taka, że każdy płyn wpływa na oddzielanie się jaj przy poddaniu ich wysokiej temperaturze.

 

Trzepaczka zamiast widelca

Jeśli chcecie zwiększyć puszystość jajecznicy to musicie używać trzepaczki. Ubijanie jajek pozwala na zwiększenie ilości powietrze, zaś używanie widelca jedynie rozbija jajka.

 

Sól przed usmażeniem

Dodawanie soli przed smażeniem jajek sprawia, że jajecznica stanie się bardziej sucha. Sól wyciąga wilgoć. Zatem jeśli chcecie dodać soli to tylko na sam koniec przyrządzania.

 

Warzywa do jajecznicy

Jeśli lubimy jajecznicę z twistem i dodajemy ulubione warzywa to pamiętajmy, aby najpierw podsmażyć warzywa, dzięki czemu wyciągniemy z nich wodę albo dodajmy warzywa z pary. Dzięki temu jajecznica będzie miała odpowiednią konsystencję.

 

Przyrządzanie na dużym ogniu

Używanie bardzo wysokiej temperatury do smażenia jajek sprawia, że białko ścina się szybko i traci wilgoć, przez co jajecznica jest zazwyczaj sucha. Używaj małego ognia i często mieszaj jajecznicę.

Komentarze: