Kontuzja to dla sportowca poważny problem, nie tylko fizyczny, ale także psychiczny. Warto wiedzieć co w tej sytuacji zrobić, aby zarówno zachować spokój jak i zadbać o odpowiednią regenerację. Oto 5 kroków, którymi warto się kierować, gdy dopadnie nas uraz.

Akceptuj swoją kontuzję

Fakt, że kontuzja może się przytrafić każdemu wiele ułatwia. Z psychologicznego punktu widzenia pozwala to na stabilizację nastroju i podejścia. Wielu sportowców musi trenować to latami, aby w razie urazu nie popaść w depresję.

Najważniejsze jest to, aby zaakceptować dany uraz oraz poddać się wszystkim niezbędnym środkom jego usunięcia. Tylko wtedy będziemy w stanie nie stracić komfortu psychicznego.

 

Traktuj swoją regeneracją poważnie

Czasami najtrudniej jest odpuścić, zwłaszcza jeśli nasze wyniki sportowe bardzo się poprawiły. Nie chcemy tego stracić, to naturalne. Jednak dla większego dobra czasem warto się cofnąć, aby móc powrócić ze zdwojoną siłą.

właściwa rehabilitacja jest zapewnieniem ochrony przed powtórką urazu, a także zapewnieniem psychicznym. Podczas takiej rehabilitacji możemy także wykonywać ćwiczenia, które przyspieszą naszą regenerację np. poprawić mobilność czy zwiększać zakres ruchu.

Dziś wiadomo, że całkowity brak ruchu przy kontuzjach jest błędem, a tylko aktywna regeneracja pozwala efektywnie leczyć.

 

Dobrze odżywiaj swoje mięśnie, stawy i ścięgna

Czas rehabilitacji to czas, który powinniśmy dobrze wykorzystać. Nie jest to czas, kiedy powinniśmy odpuścić wszystko inne. Odpowiednia dieta może być także kluczem do szybszej regeneracji.

Odpowiednie odżywianie tkanek pozwala na lepszą regenerację stawów, ścięgien i mięśni. Oczywiście można sobie pozwolić np. na zredukowanie kalorii, aby przy braku aktywności nie zwiększać niepotrzebnie tkanki tłuszczowej, jednak inne aspekty diety powinny pozostać takie same jak przy pełnej sprawności.

Białko – można rozważyć delikatne zwiększenie spożycia białka w celu trzymania masy mięśniowej i przyspieszenia procesu naprawy.

Tłuszcze – powinny stanowić ok. 15-25% dziennie zapotrzebowania kalorycznego. Kwasy omega-3 pozwalają efektywnie zwiększać proces regeneracji, dlatego warto korzystać z ich źródeł np. ryb, oliwy z oliwek czy awokado.

Węglowodany – spożywanie mniejszej ilości w czasie kontuzji jest dobrym rozwiązanie. Dzięki temu zapobiegniemy nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

 

Trenuj wszystko to, co zdrowe

Nie musisz całkowicie rezygnować z treningu. Te obszary, które nie są kontuzjowane mogą być z pewnością trenowane. Proces treningowy może wręcz sprzyjać rekonwalescencji o ile nie jest zbyt intensywny.

Ten czas możemy także wykorzystać na poprawę słabych punktów bądź skupienie się na innej formie treningu.

 

Po wyleczeniu zmień swój trening

To ważne, aby po powrocie nie „rzucać” się na duże ciężary oraz intensywność. Okres przyzwyczajenia i adaptacji po kontuzji jest niezwykle ważny. To sprawdzian dla naszego ciała.

Nie zwiększajmy ryzyka ponownego urazu i poświęćmy pierwsze 3-4 tygodnie na „rozruch”.

Komentarze: