Nowotwór jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Jego przyczyną może być stres, zła dieta, złe nawyki, brak snu i wiele innych czynników. Są jednak sposoby, aby minimalizować to ryzyko.

Dodając niektóre suplementy do swojej diety może zwiększyć naturalną ochronę naszego organizmu przed rozwojem raka. Nasze komórki mają właściwości obronne, co oznacza, że mogą zabijać komórki nowotworowe.

Jest to jednak trudna walka, gdyż komórki rakowe rozwijają się bardzo szybko. Aby ograniczać tempo ich rozwoju możemy przyjmować m.in. flawonoidy czy inne silne związki roślinne mogące wpływać na spowolnienie rozwoju raka bądź ich skuteczne usuwanie.

Oto 5 najsilniejszych substancji:

Selen

Działa jako przeciwutleniacz chronią komórki przed uszkodzeniami wolnorodnikowymi zmniejszając ilość stanów zapalnych.

Mężczyźni spożywający selen mają znacznie niższe ryzyko wystąpienia raka prostaty (5-krotnie). Regularne spożycie selenu pozwala także obniżyć ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Dzienna zalecana dawka to ok. 200 mg.

Witamina D3

Jest ona inhibitorem rozwoju nowotworu tzn. hamuje jego powstawanie. Witamina D3 pozwala ograniczać rozwój najgroźniejszych rodzajów raka, w tym piersi, prostaty czy okrężnicy.

Osoby z wyższym poziomem witaminy D3 w krwiobiegu mają niższe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 40%.

EGCG (galusan epigalokatechiny)

To związek polifenolowy. Jest silnym związkiem przeciwnowotworowym zawartym w zielonej herbacie. Wiele badań pokazuje, że ekstrakt z zielonej herbaty zmniejsza częstość zachorowania na raka okrężnicy.

Zauważono również, że EGCG hamuje wzrost nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi czy prostaty. Co więcej, EGCG hamuje wzrost raka płuc, czerniaka czy szpiczaka mnogiego.

DHA (kwas dokozaheksaenowy)

Jest go mnóstwo w rybach i olejach. Ma silne działanie powstrzymujące rozwój guzów nowotworowych, a także hamowanie powstawania nowych naczyń krwionośnych.

Spożywanie tłustych ryb takich jak łosoś, tuńczyk, makrela czy śledź oraz spożywanie olejów pozwala zmniejszyć zachorowanie na raka prostaty o 30%.

Oleje rybne wpływają także na ograniczanie występowania dziedzicznego genu COX-2 sprzyjającego stanom zapalnym i zwiększonemu ryzyku występowania nowotworów.

Kurkumina

Substancja zawarte w popularnej przyprawie curry. Ma niezwykle silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Od lat polecana jest osobom chorym na raka oraz tym, które mogą posiadać zwiększone ryzyko dziedziczne.

Kurkumina pozwala ograniczać ryzyko raka trzustki o 43%, a także zmniejszać rozwój guzów o 70%.

Kurkumina zmniejsza także ilość progesteronu, który związany jest z rozwojem np. guzów piersi.

Komentarze: