Rozciąganie, przecież wszyscy wiemy jak to robić. Tak nam się wydaje, a w rzeczywistości popełniamy mnóstwo błędów stosując złe techniki bądź rozciągając się nieadekwatnie do wysiłku. Oto 5 głównych zasad rozciągania.

Czas rozciągnięcia

Czas rozciągania statycznego może zmieniać się w zależności od wysiłku i aktywności. W jodze rozciągnięcie trwa kilka bądź kilkanaście minut, podobnie w akrobatyce.

W przypadku ćwiczeń siłowych bądź dynamicznych długość od 60 do 90 sekund pozwala na uzyskanie najlepszych rezultatów mięśniowych.

 

Regularność

Tylko dzięki temu elementowi możemy zyskać elastyczność. Codzienny stretching, zarówno dynamiczny jak i statyczny, pozwala na rozciąganie powięzi. Powięź bardzo szybko się kurczy, dlatego brak regularności sprawia, że elastyczność znacznie się zmniejsza i to bardzo szybko.

 

Złe rozciąganie

Istnieją dwa główne typy rozciągania – dynamiczne i statyczne. Dynamiczne polega na ćwiczeniach przygotowujących do wysiłku np. żabki, bieg slalomem, bieg na czworaka, wykroki, wskoki na box itd. Pozwalają one na przygotowanie naszych mięśni i ścięgien do wysiłku.

Statyczne rozciąganie stosuje się po zakończeniu wysiłku. Pozwala ono rozciągać ścięgna i mięśnie zwiększając przepływ krwi.

 

Rozgrzewka przed rozciąganiem

Bez rozgrzewki rozciąganie może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Przy podniesionej temperaturze ciała mięśni i ścięgna stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu łatwiej je rozciągać, zarówno dynamicznie jak i statycznie.

Przed rozciąganiem warto rozgrzać się marszem lub biegiem na bieżni.

 

Zakres rozciągania

To bardzo ważny element, który jest wyznacznikiem tego, jak mamy się rozciągać. Pamiętajmy, że rozciąganie zwiększa zakres naszych mięśni i ścięgien jednak należy to robić powolnie i cierpliwie.

Wykonujcie ćwiczenia rozciągające tylko do momentu mocnego napięcia w danym odcinku. Nie starajcie się na siłę zwiększać zakresu, grozi to naderwaniem badź zerwaniem.

Komentarze: