Wedle opublikowane przez „the Journal of Clinical Psychiatry” badania, wyróżnia się 6 oznak narcyzmu związanego z branżą fitness.

1. Mówienie wyłącznie o sobie i tematach fitnessowych.

Absorbowanie tematów rozmowy wyłącznie wokół siebie, swojej sttylu życiu, treningów czy diety. Auto zwiększanie swoich osiągnięć, możliwości w rozmowie. Przechwalanie się.

2. Oczekiwanie doceniania.

Narcystyczne osoby często oczekują komplementów i wyróżniania ich na tle innych. Wymagają często od partnerów ciągłego doceniania zalet, sylwetki czy osiągnięć. Rzadko zgadzają się z krytyką i sami wiedzą najlepiej.

3. Skupianie się na wadach innych.

W rozmowie egocentrycy czy narcyzi skupiają się na wadach innych. W kwestii sportu czy fitnessu często porównują się z innymi osobami uważając się za zawsze lepiej zbudowanych. Opierają swoją wartość na sylwetce.

4. Bardzo reaktywni – wzburzeni.

Osoby narcystyczne często reagują złością, oburzeniem czy gniewem na tematy, które ich dotykają. Rzadko skupiają się na konstruktywnej dyskusji czy krytyce. Uznają, że ich prawda jest jedyną słuszną prawdą i nie zostawiają tam miejsca na zdanie innych.

Takie osoby zazwyczaj nigdy nie przepraszają.

5. Brak empatii.

Często u osób o narcystycznych skłonnościach pojawia się brak zrozumienia czy empatii. Nawet w sytuacjach, gdy druga osoba w jakiś sposób cierpi czy odczuwa skutki „złego dnia” osoba narcystyczna ponownie skupia się na sobie. Rzadko można spotkać osobę narcystyczną chętną do pomocy czy zaangażowania się w pomoc innym.

6. Sprawianie, że czujesz się gorzej.

Narcyzi często sprawiają, że w ich otoczeniu czujesz się gorzej. Ich skupianie sie wyłącznie na sobie i swoich zaletach przekładają ponad samopoczucie innych. Deprecjonują dokonania innych zaś wywyższają swoje.

W kwestii motywacji często demotywują pokazująć czyjeś niedoskonałości zamiast skupiać się na zaletach dobrych do wykorzystywania w moblizacji.

Komentarze: