Nadmiernie wysokie ciśnienie tętnicze może być dosłownie „zabójcze”. Coraz więcej ludzi na świecie boryka się z problemem nadciśnienia, jednak istnieją naturalne sposoby, aby temu zapobiegać. Oto kilka naturalnych produktów.

SOK Z WIŚNI

Osoby z nadciśnieniem spożywające regularnie sok z wiśni doświadczają obniżenia ciśnienia krwi średnio o 7%.. Dzieje się tak, dzięki zwiększaniu elastyczności naczyń krwionośnych.

ORZECHY

Jedzenie orzechów z różnych gatunków wpływa na spadek ciśnienia krwi, głównie dzięki kwasom omega-3 i magnezowi, które wzmacniają siłę naczyń krwionośnych i chronią przed gromadzeniem się cholesterolu we krwi.

SOK Z BURAKÓW

Azotany zawarte w burakach mają właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i rozluźniające gładkie naczynia krwionośne, dzięki czemu działają one jak rozcieńczalnik krwi.

SIEMIĘ LNIANE

Mielone siemię spożywane każdego dnia pozwala obniżać ciśnienie krwi. Właściwości lnu silnie wpływają na układ krążenia.

JOGURT

Zawarty w jogurcie wapń wpływa na normalizację ciśnienia krwi. Co więcej, probiotyki, które znajdziemy w jogurcie maja wpływ na optymalizację flory bakteryjnej, które wpływają na poprawę funkcjonowania układu krążenia.

CIEMNA CZEKOLADA

Czekolada o wysokiej zawartości kakao ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Flawonoidy zawarte w kakao wpływają na uelastycznienie naczyń krwionośnych i poprawę przepływu krwi.

Dodatkowe suplementy usprawniające kontrolę ciśnienia krwi:

– Koenzym Q10
– Omega-3
– Witamina D
– Magnez
– L-karnityna

Komentarze: