WORKSHOP(7)

Cóż, mało kto nie lubi od czasu do czasu zjeść czegoś mniej zdrowego. Fast-foody mają to do siebie, że w pewien sposób uzależniają, a wszystko dzięki specjalnie przygotowanym składnikom. Dziś przedstawimy Wam 8 z nich, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie.

Siarczan amonu

Związek ten zawarty jest w soli nieorganicznej, której stosuje się w produktach nawozowych. Powoduje on także zaburzenia hormonalne.

 

Olej silikonowy

Stosowany w produkcji soczewek kontaktowych, produktach kosmetycznych, smarach, uszczelek czy szpachli.

Nie jest to związek biodegradowalny, który jest toksyczny dla organizmu.

 

TBHQ

To skrót, na który nie zwraca się uwagi. Jest on często wymieniany w tabeli składników np. czipsach, słodyczach i fast-foodach. Wykorzystuje się go także w produkcji kosmetyków – past, lakierów, żywic.

TBHQ uznaje się za bezpieczną, jednak dozwolona ilość jest niezwykle mała. Skutki uboczne mogą objawiać się nasileniem pobudzenia, zaburzeniem pracy żołądka, nowotworem żołądka oraz zaburzeniami DNA.

 

Glikol propylenowy

Jego zastosowanie to głównie branża motoryzacyjna. Stosuje się go w lakierach. Może być niebezpieczny przy długim kontakcie ze skórą, może wywoływać alergię i choroby skóry, a także powodować zmiany nastroju czy zaburzenia układu nerwowego.

 

Kwas karminowy

Kwas ten stosowany jest przez owady jako naturalny system ochronny przed drapieżnikami. Ludzie jednak wykorzystali ten kwas do barwienia pokarmu.

Przygotowanie kwasu do wykorzystania odbywa się przy zabiciu ponad 70 000 owadów, kruszenia ich i moczenia w alkoholu. To pozwala na uzyskanie ok. 300 g barwnika. Spożywanie tego kwasu może wywoływać biegunkę oraz objawy astmatyczne.

 

Celuloza

To substancja, która producenci żywności wprost uwielbiają. Stosowany jest w serach, sałatkach, słodyczach i syropach. Celuloza może być jednak w dużych ilościach toksyczna.

 

Piasek przemysłowy

Używa się go w produkcji szkła, urządzeń optycznych i cementu. Używany w przemyśle spożywczym pozwala na przedłużenie świeżości mięsa, dlatego wiele producentów czy firm decyduje się na jego używanie.

 

Cysteina-L

To aminokwas, który stosowany jest w żywności w celu poprawy smaku i zapachu. Związek ten może powodować jednak problemy zdrowotne, w tym wymioty, biegunkę, zaparcia, wysypkę, gorączkę, bóle głowy, senność, nadmiernie niskie ciśnienie krwi i problemy z wątrobą.

Komentarze: