Auchan Retail Polska wyklucza jajka z chowu klatkowego w dwóch fazach: z marki własnej do roku 2020, pozostałe do 2025 r. W Polsce to szósta w tym roku i ósma w ogóle deklaracja sieci handlowej o wycofaniu jajek “trójek”. Sieć podjęła decyzję za sprawą rozmów ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, należącym do globalnej koalicji Open Wing Alliance.

Po ostatnich ogłoszeniach Carrefour Polska oraz Piotr i Paweł, mamy następną dobrą wiadomość dla kur niosek i wszystkich, którzy przejmują się ich losem. Auchan Retail Polska także postanowił wycofać ze sprzedaży jajka oznaczone cyfrą “3”!

Auchan, podobnie jak Carrefour, rozdzielił proces na dwie fazy: najpierw znikną jajka klatkowe oferowane pod marką własną (rok 2020), potem pozostałe (rok 2025). Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego, że zmiany na rynku handlowym nabierają tak intensywnego tempa. Producenci nie będą mogli przejść obojętnie obok kolejnych decyzji największych sieci w Polsce. Oznacza to, że krok po kroku zbliżamy się do dnia, kiedy polskie kury przestaną być przetrzymywane w klatkach.

25282253951_ed89565e00_o

25079630860_7c62925d78_o

Chów klatkowy musi odejść do historii

Chów klatkowy kur niosek to jedna z najokrutniejszych praktyk w przemyśle hodowlanym. Zwierzęta, ściśnięte na małej przestrzeni, nie mają możliwości spełniania swoich podstawowych potrzeb. Nie mogą grzebać w ziemi, swobodnie się poruszać, są odcięte od naturalnego światła i czystego powietrza. Z powodu stresu i braku bodźców wydziobują sobie pióra, wiele z nich ulega okaleczeniom, choruje i umiera z wycieńczenia. Dziś nadal żyje tak około 90% kur niosek w Polsce – Stowarzyszenie Otwarte Klatki intensywnie pracuje, aby to zmienić.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

Dodatkowe materiały:

Raport o hodowli klatkowej kur niosek: http://jakonetoznosza.pl/

Lista firm, które rezygnują z jajek z chowu klatkowego: http://www.otwarteklatki.pl/te-firmy-zrezygnowaly-z-jaj-klatkowych/

Komentarze: