Flawonoidy – siła wspierająca organizm
Flawonoidy to aktywne biologicznie substancje występujące jako składniki roślin.
Im większe jest spożycie flawonoidów (na przykład w diecie codziennej: pietruszka, seler, zielona herbata, jagody, winogrona, a nawet czekolada i wino), tym sprawniejsze jest funkcjonowanie organizmu.
Flawonoidy wzmacniają ścianę włośniczkową zapobiegając w ten sposób drobnym wylewom i wybroczynom na skórze, zapobiegają również krwawieniom z dziąseł. Jeżeli brakuje ich w diecie, nasze naczynia stają się kruche.
Na szczególną uwagę zasługuje odtruwające działanie związków leczniczych pod nazwą flawonolignany, które znajdują się w owocach ostropestu i otrzymały nazwę handlową Sylimarol. Niepodważalne są jego wybiórcze zdolności ochraniania miąższu wątroby, a w pewnym stopniu także nerek przed niszczącym wpływem różnych trucizn. O sile działania tej substancji świadczy fakt, że przy jej pomocy udawało się uratować ludzi zatrutych muchomorem, a nawet alkoholików z zaawansowaną marskością wątroby.
Flawonoidy dodają siły witaminie C, która nie potrafi samorzutnie przetrwać w organizmie przez dłuższy czas (między innymi dlatego tak ważna jest rutyna w Rutinoscorbinie). Aby przedłużyć jej aktywność, niezbędny jest dodatek flawonoidów.
Jak obniżyć poziom PSA
Dieta uboga w węglowodany i bogata w białko pozwala obniżyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. Badania w tym kierunku zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsalli (Szwecja) w ciągu 15 lat.
Zalecenia dla mężczyzn są następujące:
- Nie powinno się pić napojów gazowanych oraz innych napojów z dodatkiem cukru.
- Nie powinno się jeść słodkich płatków śniadaniowych.
- Nie powinno się pić mleka pełnego.
- Nie powinno się jeść produktów mlecznych częściej niż raz dziennie.
Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują wydzielanie się dużych ilości insuliny, w rezultacie ulega zwiększeniu aktywność insulinopodobnego czynnika wzrostu, co w konsekwencji stymuluje rozwój komórek rakowych, hamując jednocześnie ich apoptozę (śmierć samobójczą).
Należy spożywać pokarmy zawierające selen (mięso, ryby, jaja) oraz stosować suplementy Omega-3. Wszystko to powoduje zmniejszenie poziomu PSA sygnalizującego stan prostaty.