Coraz bardziej popularne zabiegi botoksem nie są tak bezpieczne ja do tej pory uważano. Okazuje się, że toksyny botulinowe używane w preparatach do botoksu mogą przemieszczać się po naszym organizmie.

Toksyny botulinowe to jedne z najgroźniejszych substancji znanych człowiekowi. Stosuje się je w celach usuwania zmarszczek i zmniejszenia napięcia mięśniowego. Toksyny te hamują aktywność nerwową w mięśniach tworząc „paraliż” (charakterystyczny dla zabiegów botoksem).

W zabiegach stosuje się bardzo niskie dawki, potrzebne jedynie do osłabienia sygnałów nerwowych. Okazuje się jednak, że nawet najmniejsze ilości toksyn mogą przemieszczać się po naszym organizmie. Dzieje się tak poprzez aksony (długie włókna używane przez neurony do komunikowania się). Nie tylko sygnały, ale także substancje mogą przemieszczać się, dzięki temu połączeniu.

Substancje toksyczne poruszają się w tym wypadku pomiędzy komórkami nerwowymi i mogą być uszkadzane oraz przekazywane do kolejnych komórek w całym ciele.

Oznacza to, ze nadmiernie częste zabiegi botoksem mogą być bardzo szkodliwe w skutkach, zwłaszcza dla układu nerwowego ciała.

Komentarze: