nutella

anaboliczna(1)

NAJLEPSZY KURS DIETETYCZNY – ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ

Jest słodka, jest pyszna i prawie każdy ją lubi, jednak podobnie jak z innymi popularnymi produktami jest ona wypełniona po brzegi cukrem, słodzikami, konserwantami i utwardzaczami.

Nutella została wprowadzona na rynek w 1964 roku przez włoską firmę. Właścicielem był Pietro Ferrego, którego znakiem rozpoznawczym była produkcja orzechów laskowych. Nutella od razu była sukcesem. Stała się popularna zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

Prawda o składzie nutelii jest mniej piękna jak historia jej powstania, dlatego warto poznać ją bliżej…

GŁÓWNE SKŁADNIKI NUTELII

Orzechy, kakao w proszku, odtłuszczone mleko w proszku, olej roślinny, cukier, lecytyna sojowa i wanilina.

Nutella zawiera 67% tłuszczów nasyconych i przetworzone cukru. 2 łyżki nutelii to  ponad 200 kalorii, w tym 11 g tłuszczu, 21 g cukru.

Wanilina

To sztuczny aromat i sztuczny smak. Uzyskuje się ją z ziaren wanilii. Często produkuje się ja także chemicznie z ropy naftowej w laboratoriach.

Wanilina zawiera także glutaminian sodu. Wedle badań wanilinina wzmacnia negatywne właściwości glutaminianu mając wpływ na zaburzenia neurologiczne, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, chorobę Huntingtona, otyłość.

Olej palmowy

Najczęściej używany olej w przemyśle spożywczym. Zwiększa ona poziom cholesterolu we krwi, zaburza pracę nerek, wątroby i płuc. Ma działanie toksyczne zwiększające ilość kwasów tłuszczowych, fosfolipidów i cerebrozydów.

Serwatka mineralna

Powstaje z mleka krowiego i jest ubocznym produktem sera. Otrzymany suchy produkt serwatki mineralnej przypomina serwatkę taką jak białko dla sportowców, jednak ilość witamin i minerałów jest praktycznie zerowa.

ZDROWY PRZEPIS NA DOMOWĄ NUTELLE

Składniki:

– 1 szklanka orzechów laskowych (moczone przez dobę)

– 1/4 szklanki syropy z agawy bądź klonowego

– 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

– 1/4 łyżeczki soli himalajskiej

– 1/4 szklanki kakao

– 2-4 łyżki mleka kokosowego

Przygotowanie:

Orzechy opłukać i umieścić w malakserze lub zblendować. Po uzyskaniu gładkiej konsystencji dodajemy resztę składników i ponownie mieszamy.

Komentarze: