Wydęte brzuchy niektórych kulturystów odstraszają nie tylko kibiców, fanów sportu, ale także przyszłych zawodników i media. Skąd to zjawisko? Czy przyczyną jest nadmierne zażywanie środków dopingujących czy problemy w układem pokarmowym?

W tym roku na Arnold Classic pojawiło się bardzo wielu zawodników kulturystyki, którzy wyglądali jak kobieta w ciąży. Co więcej, startowali oni wśród najlepszych i niestety rzucali negatywne światło na ten piękny sport. Sam Arnold Schwarzenegger wspomniał o tym zjawisku nawołując niejako do zmiany.

Zarządzanie apteczką

Nie oszukujmy się, ale prawdziwa kulturystyka na wysokim poziomie nie potrafi obejść się bez środków dopingujących. To w nich tkwi główna przyczyna wydętych brzuchów.

Napuchnięte jelita to efekty „wypracowany” przez dłuższy okres przyjmowania niektórych środków anabolicznych.

Niektóre badania mówią o tym, że jednym z takich środków jest hormon wzrostu. Wpływa on na opuchnięcia jelit. Innym środkiem jest insulina, która działa na wygląd brzucha w podobny sposób. Jednak wydęty brzuch to nie jedyny problem. Wraz z rozrostem mięśni rosną także inne narządy wewnętrzne.

Video-Snapshot

 

Nadmierna ilość mięśni

Nie będziemy stronniczy i nie zwalimy wszystkiego na doping. Wiadomo, że cała fizjonomia człowieka to zasługa genetyki, zatem wielkość mięśni brzucha czy jest „wydętość” mogą być uwarunkowane genetycznie.

Kulturyści zwiększają masę mięśni całego ciała, w tym mięśnie brzucha. Zatem może to oznaczać, że u niektórych osób przyczyną odstającego brzucha mogą być genetyczne uwarunkowania do zbyt dużych mięśni brzucha.

Zwróćmy uwagę, że mało który kulturysta ekstremalny o bardzo dużej masie mięśniowej ma wąską talię. Niestety, wraz ze zwiększaniem masy bardzo często zaburzają się proporcje sylwetki.

Turtle-Belly

 

Inne czasy

Bierzmy pod uwagę także zmianę jedzenia, które spożywamy. Mnóstwo pokarmów jest modyfikowana genetycznie bądź uzupełniana hormonami, co także może mieć przełożenie na wygląd naszego ciała.

Wiąże się to także z zaburzeniami trawienia i wzdęciami. Chociażby, szykując się do wyjścia na scenę odwadniamy nasz organizm i ładuje go węglowodanami, aby uzupełnić glikogen. Niektóre z produktów mogą zawierać sód albo po prostu mogą być ciężkotrawione przez co pojawia się wzdęcie. Spowalnia to opróżnianie żołądka i pozostawia wodę w organizmie.

Takie rozciągnięcie brzucha (żołądka) zostaje na dłuższy czas.

Powstaje zatem pytanie, czy nadal chcemy oglądać kulturystykę w takim wydaniu. Każdy może odpowiedzieć na swój własny sposób, zwłaszcza kulturyści.

Bellies

Komentarze: