WORKSHOP(7)

Jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie produkuje ponad 1,9 mld butelek dziennie. Wciąż jednak słyszymy, że Coca-Cola niekoniecznie jest zdrowa i pożyteczna dla naszego organizmu. Sprawdźcie zatem, co się dzieje w naszym organizmie na godzinę po wypiciu…

Czarny PR Coca-Coli, zwłaszcza obecnie gdy wiele ludzi sięga po zdrowe produkty, robi wykorzystywany w produkcji syrop kukurydziany o bardzo dużej zawartości fruktozy i wysokim indeksie glikemicznym.

Oczywiście możemy już zakupić bardziej dietetyczne wersje np. bez cukru bądź ze stewią. Sprawdźmy jednak co dzieje się w ciele po spożyciu jednej tradycyjnej puszki Coli.

Pierwsze 10 minut

Olbrzymia ilość cukru powoduje gwałtowny skok glukozę we krwi oraz insuliny. Szybkie różnice w naszym organizmie sprawiają, że hormon leptyny przestaje poprawnie funkcjonować, co ma wpływ m.in. na szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Po 20 minut

Nadmiar fruktozy pochodzącej z syropu kukurydzianego przedostaje się do wątroby i bardzo mocno ją obciąża. To, czego wątroba nie będzie w stanie w szybkim tempie „przerobić” zostanie zamienione w tkankę tłuszczową.

Po 40 minutach

Organizm wchłania w tym czasie kofeinę zawartą w Coli (32 mg), w połączeniu z dużą ilością cukru i amplitudy insulinowej jest do niebezpiecznie działanie dla naszego układu krwionośnego i sercowego.

Po 45 minutach

Pojawiają się reakcje mózgu na wypicie napoju. Efekt jest praktycznie identyczny jak po zażyciu heroiny. Gwałtownie wzrasta produkcja dopaminy (uczucie satysfakcji, zadowolenia, pobudzenie).

Regularne stosowanie Coli aktywuje i przyzwyczaja receptory u-opioidowe, które mogą wpływać na uzależnienie.

Po upływie 60 minut

Po tym czasie Cola nadal ma wpływ na nasze ciało. Kofeina, nadmierna ilość cukru oraz obciążenie wątroby wpływa również m.in. na obniżanie poziomu wapnia.

Cola wpływa także na znaczne zmniejszenie cynku, magnezu, sodu oraz elektrolitów. Dopiero na 2 godziny po spożyciu napoju poziomy tych mikroelementów wracają do normy.

Komentarze: