Stosowane praktycznie wszędzie rollery mają uznanie sportowców i fizjoterapeutów. Dlaczego? Wedle badań i opinii ćwiczenia z rollerem mogą poprawiać regenerację mięśniową, rozciągnięcie oraz mobilność.

W Polsce rollowanie stało się popularne dopiero około 2 lata temu. Zaczęły powstawać firmy, które zajęły się produkcją sprzętów typu pianki czy piłki do masażu i rollowania. W CrossFitcie stosuje się tę metodę od kilku lat.

Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, zwłaszcza przed mocnym treningiem ciężarowym. wielu zawodników odradza rollowanie tuż przed podejściem do wysiłku, aby nie rozluźniać mięśni i nie tracić ich wytrzymałości.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Newfoundland w Kanadzie mówią o tym, że stosowanie rollowania przez około 60 sekund w 2 seriach może zwiększać zakres i mobilność stawu biodrowego o 10%.

Podobnie jest z innymi obszarami ciała, gdzie dość szybko możemy zwiększyć mobilność stawów, ale także i mięśni. Co więcej, dzięki odpowiedniemu treningowi na rolce możemy lepiej się zregenerować, a także niwelować ból i zwiększać przepływ limfy.

Komentarze: