anaboliczna(1)

SPOTKAJ SIĘ Z ROBERTEM PIOTRKOWICZEM I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Oficjalna nazwa to methandrostelone. Różne marki wypuszczały na rynek różne produkty np. „Danabol”, „Averbol” i oczywiście „Dianabol”. Ten steryd anaboliczny stosowany jest także dzisiaj, jednak w nieco zmienionej formie chemicznej.

Historia

Dziś to steryd anaboliczny, ale początkowo został stworzony w innym celu. Jego odkrywcą był John Zeigler. W 1958 został on wprowadzony na rynek przez amerykańską firmę CIBA Specialty Chemicals.

Celem dianabolu miało być podniesienie masy mięśniowej, jednak w znacznie bezpieczniejszy sposób niż stosowanie samego testosteronu.

John Ziegler

Historia człowieka, który opracował dianabol jest dość ciekawa. W ośrodku firmy Ciba współpracował z ciężarowcami, którzy testowali różne substancje dopingujące.

Zeigler po kilku latach spotkał się także z rosyjskim fizykiem, który pomógł mu w stworzeniu dianabolu w formie gotowej do użycia. Po pierwszy testach na kilku zawodnikach ciężarowych m.in. Yazu Kuzaharze, Jimowi Parkowi i Janowi Grimkowi.

Wyniki były zaskakujące. Wszyscy testujący zanotowali wzrost siły i masy mięśniowej bez praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Po kilku latach Zeiglerowi udało się także „poprawić” strukturę molekularną sterydu i uczynić go bardziej aktywnym biologicznie. Dzięki temu skuteczność dianabolu wzrosła i stwarzała jeszcze mniej zagrożeń dla zdrowia.

Zatwierdzenie dianabolu przez FDA

Tak, dianabol stał się legalny, jednak warunkiem było udostępnienie wszystkich analiz i wyników badań prowadzonych przez ośrodek Ciba. Dianabol został przeznaczony dla kobiet w ciąży, kobiet po menopauzie, przy osteoporozie oraz karłowatości.

W 1980 roku zdjęto jednak zatwierdzenie i zaprzestano produkcji dianabolu. Kilka lat później FDA wycofało z rynku wszystkie produkty zawierające methandrostenolone. Cóż, to jednak nie spowodowało całkowitego zaprzestania produkcji wśród innych producentów.

Dianabol dziś

Dziś dianabol jest w pełny kontrolowany w USA i Europie. Jest substancją zakazaną, jednak mimo to wiele osób wciąż stosuje dianabol w celu poprawienia wyników sportowych.

W Meksyku, dla przykładu, wciąż sprzedawany jest pod nazwą „Reforvit-b”.

Działanie Dianabolu

To steryd anaboliczny, który po trudach pracy Zieglera ma niskie właściwości androgenne. Dianabol działa poprzez aktywację receptorów androgenenowych, który aktywuje produkcję testosteronu jednak nie w bezpośredni sposób.

Wiąże się to z poprawą syntezy białek, zatrzymywaniem azotu (anaboliczne środowisko) oraz glikogenolizy w mięśniach.

Wpływ dianabolu

Efekty dianabolu można zauważyć stosunkowo szybko. Wzrost masy jest szybki, choć uzależniony od ilości przyjmowanego dianabolu.

Więcej siły

Osoby stosujące dianabol wskazują, że działa silnie stymulująco na wzrost siły mięśni.

Zwiększona regeneracja

Dianabol pozwala przyspieszać regenerację organizmu, również dzięki zwiększonej syntezie białek. Jest to także uzależnione od ilości spożywanych kalorii w diecie podczas przyjmowania dianabolu.

„Rzeźba” po dianabolu

Wiele osób stosuje dianabol w celach redukcji tkanki tłuszczowej i uzyskania pełnej sylwetki.  Dianabol stosowany jest w okresie redukcji kalorii w celu utrzymania masy mięśniowej na wysokim poziomie.

Możliwe efekty uboczne dianabolu

– łysienie
– ginekomastia
– podniesione ciśnienie krwi
– trądzik
– uszkodzenie wątroby

Używanie dianabolu

Skuteczność dianabolu jest widoczna od 15 mg dziennie, jednak większość dawek jakie stosują osoby trenujące zaczynają się od 20 mg. To jednak wiąże się ze zwiększonym ryzykiem skutków ubocznych.

Dawki są dzielone na 3 dziennie, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego stężenia w krwiobiegu.

Średni czas przyjmowania to ok. 4 tygodni w dawce 15-20 mg.

Komentarze: