probody_chleb_2

Według organizacji Health Focus International 77% konsumentów jest zainteresowanych zakupem naturalnej, korzystnej dla zdrowia żywności. Badania wskazują także, iż coraz większa liczba konsumentów unika produktów ze sztucznymi dodatkami oraz wyrobów wysoko przetworzonych.

Zasada ta dotyczy także chlebów, które jako produkty węglowodanowe, znajdują się u podstaw piramidy żywienia. I tu może pojawić się problem. Ogromna różnorodność pieczywa dostępnego na sklepowych półkach nie pomaga konsumentowi w dokonaniu wyboru. Jednym z rodzajów pieczywa cieszącego się popularnością wśród aktywnych i świadomych konsumentów jest chleb Probody.

Dlaczego ProBody?

ProBody to chleb o wysokiej zawartości białka i błonnika oraz o obniżonej zawartości węglowodanów*, ze składnikami pełnoziarnistymi i nasionami. To chleb o niskim indeksie glikemicznym, dobry dla diabetyków oraz osób stosujących podobne plany żywieniowe. Tajemnica ProBody tkwi w oryginalnej recepturze, co z kolei przekłada się na jego właściwości oraz walory smakowe.

Pieczywo ProBody to produkt typu „clean label”- tzw. czysta etykieta. Zgodnie z filozofią „czystej etykiety”, są to produkty jak najmniej przetworzone, oparte na krótkiej, prostej liście składników, o wysokich wartościach odżywczych, uzyskane metodami maksymalnie zbliżonymi do tradycyjnych. Nie zawierają słynnych E dodatków, konserwantów, sztucznych barwników czy wzmacniaczy smaku. Taki jest właśnie chleb ProBody.

Jacek Bilczyński autor 3 bestsellerowych poradników na temat zdrowego stylu życia o ProBody:

„Chleb ProBody to wyjątkowy rodzaj pieczywa, którego brakowało na naszym rynku. Jego główne zalety, niska zawartość węglowodanów i stosunkowo wysoka zawartość protein, sprawiają, że bez większych obaw mogą sobie na niego pozwolić ludzi preferujący coraz popularniejsze diety typu low-carb, co w przypadku tradycyjnego pieczywa nie jest możliwe. ProBody to również dobre rozwiązanie dla osób borykających się z problemami z glikemią, gdzie utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru jest kluczowym zadaniem. Warto podkreślić, że chleb ProBody nie jest zarezerwowany jedynie dla wąskiego grona ludzi, którzy szczególnie dbają o swoją dietę, może być zwyczajnie smaczną i zdrową alternatywą dla tradycyjnego pieczywa dla każdego z nas”

*w porównaniu z pieczywem mieszanym z ziarnami.

 

Pieczywo Probody będziecie mogli spróbować na 2 naszych imprezach:

TARGI FIWE – SPOTKANIE Z CORNELIĄ RITZKE

cornelia

 

WARSZTATY KIF – ANABOLICZNA DIETA TŁUSZCZOWA (ROBERT PIOTRKOWICZ)

anaboliczna(1)

Komentarze: