Wiemy jak wiele właściwości zdrowotnych ma miód, jednak tak samo wiele jest rodzajów, które nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Warto wiedzieć, co wybierać, aby korzystać z możliwie najlepszego.

Niestety coraz częściej widzimy na półkach sztuczny miód bądź miód niskiej jakości specjalnie barwiony. Oczywiście taki produkt nie ma nic wspólnego z prawdziwym miodem i nie zawiera tych zdrowotnych substancji.

Oto kilka elementów, na podstawie których możecie odróżnić dobry miód od złego:

Lepkość

Jeśli miód jest dobrej jakości to nie klei się przy pocieraniu między palcami.

 

Gęstość

Miód z dobrej pasieki i naturalnie przygotowywany jest niezwykle gęsty, zatem jeśli chcemy go przechylić i poczekać aż się przeleje, to trochę to zajmie.

 

Smak

Smak „czystego” miodu znika w ciągu kilku minut od spożycia, zaś mniej naturalny miód dosładzany cukrem pozostawia smak na dłużej.

 

Zapach

Prawdziwy miód posiada łagodny zapach (często kwiatowy lub gryczany). Sztuczne produkty mają zapach lekko kwaskowaty bądź są bezzapachowe.

 

Rozpuszczanie

Czysty miód będzie miał problem, aby rozpuścić się w zwykłej wodzie. Osiądzie na dnie, natomiast miód sztuczny rozpuści się o wiele szybciej i łatwiej, głównie dlatego, że zawiera mnóstwo cukru.

 

Ogrzewanie

Prawdziwy miód bardzo szybko się karmelizuje i nie pieni, natomiast sztuczne miody nigdy się nie karmelizują.

Komentarze: