Trening mięśni znajdujących się po tylnej stronie ud, skrótowo jest nazywamy treningiem mięśni dwugłowych ud, chociaż podczas takiego treningu pracuje więcej mięśni, stanowiących grupę zginaczy stawu kolanowego. Trening ten nie jest łatwy, a przez to nie jest zbytnio lubiany.

Ponieważ w mięśniach dwugłowych ud jest przewaga włókien szybkokurczliwych, należy do ćwiczeń stosować duże obciążenia (mały liczba powtórzeń w seriach), dynamiczną fazę koncentryczną (zginanie nóg) i powolną fazę ekscentryczną (prostowanie nóg). Mówi się też, że grzbietowe zgięcie stóp (palce uniesione w kierunku kolan) powoduje mocniejszą stymulację mięśni dwugłowych, ale nie wszyscy eksperci się z tym zgadzają, mimo że na początku treningów technika ta przynosi pozytywne rezultaty. Niestety, dość szybko one ustają.

Kontrowersyjne wyniki badań

Nie ma też jednoznacznych badań wskazujących na to, że w mięśniach dwugłowych ud jest przewaga włókien szybkokurczliwych. Być może takie przekonanie wzięło się stąd, że amerykański badacz Jacob Wilson jako pierwszy podał, że w mięśniu dwugłowym i półścięgnistym dominują włókna szybkokurczliwe, choć nie dostarczył na to żadnych danych liczbowych. Natomiast później wykonane dokładniejsze badania przez szwajcarskiego uczonego, prof. dr Hansa Petera Clamanna pokazały, że w mięśniu dwugłowym uda występuje 66,9% (a więc 2/3) włókien wolnokurczliwych.

W ubiegłym roku potwierdził to ekspert z firmy “Strength & Conditioning Research”, Chris Beardsley, który napisał – “Przez lata trenerzy od treningów siłowych wierzyli, że mięśnie dwugłowe są typu szybkokurczliwego, czyli z przewagą włókien typu II. To przeświadczenie opierało się na wynikach kilku starszych badań, jednakże realia są takie, że większość najnowszych badań wskazuje na całkiem zrównoważony udział włókien tupu I i II w mięśniach dwugłowych ud.”

Zamieścił też wykres dla mięśnia dwugłowego, na którym udział włókien czerwonych określono na 55%.

Sprawdź ten artykuł w czerwcowym KiF nr 6/2017 lub przeczytaj ten artykuł na http://e.kif.pl/koszyk/

aaaaaa

Komentarze: