Jednym z efektów każdego wysiłku fizycznego, czy to będzie trening, czy praca na działce – jest nagromadzenie się substancji odpadowych w tkankach. Są to toksyczne produkty przemiany materii, które powinny zostać jak najszybciej usunięte z organizmu lub zneutralizowane, ponieważ ich obecność jest symptomatyczna dla zaistnienia procesu znanego jako katabolizm. Jest to ta część przemiany materii, która prowadzi do rozpadu wielkocząsteczkowych składników chemicznych – białek, węglowodanów, tłuszczów i kwasów nukleinowych.

Jedząc, śpiąc, wydatkując energię, odpoczywając i relaksując się na różne sposoby staramy się, aby naszym procesom życiowym nadawał ton anabolizm, czyli proces ciągłego odnawiania (biosyntezy) wymienionych wcześniej składników chemicznych. Procesy anaboliczne są z natury rzeczy stymulowane przez hormony, dzięki czemu w dojrzałych organizmach anabolizm pozostaje w równowadze z katabolizmem.

W poszukiwaniu środków, które dawałyby pewną przewagę anabolizmowi, przynajmniej na pewnych etapach, od wielu lat występuje nauka sugerując wiele rozwiązań praktycznych w tym kontekście.

Zdolności regulacyjne stymulatora           

Otóż jest w organizmie człowieka substancja ochronna, która ma właściwości łagodzące  skutki stresu związanego z wysiłkiem fizycznym, głodowaniem, chorobami gorączkowymi, urazami ciała i nadmierną generacją wolnych rodników, a więc substancji wyniszczających zdrowe tkanki. To HMB, czyli kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy. Zależnie od ilości i rodzaju przyjmowanego pokarmu w ciągu doby syntetyzuje się go w naszym organizmie od 0,3 do 1 grama HMB.

Autor tego artykułu (Mirosław Prandota) przedstawia w nim wiele korzyści jakie daje suplementacja HMB. Popiera to wynikami  licznych badań, jakie były robione na całym świecie. Ten artykuł trzeba koniecznie przeczytać – KiF nr 11/2103

Komentarze: