Niektórzy nie mają czasu regenerować się w trakcie dnia, dlatego chcą maksymalnie wykorzystać czas w nocy. Jak to efektywnie zrobić? Jak czerpać ze snu tyle, ile się da? A może porządny posiłek przed snem?

Zacznijmy od badań przedstawionych na łamach brytyjskiego magazynu „British Journal of Nutrition”, który twierdzi, że 30 g mieszaniny białka serwatki i kazeiny na 30 minut przed snem zwiększa spoczynkowy wydatek kaloryczny w nocy oraz następnego dnia.

Co więcej, inne badania opublikowane w „Medicine and Science in Sports and Exercise” wskazują, że porcja 40 g białka wzmacnia także syntezę białek podczas snu.

W Holandii z kolei Uniwersytet z Maastricht przedstawił wyniki mówiące o tym, że 28 g białka + 15 g węglowodanów przed snem zwiększa syntezę białka, poprawia wydatkowanie energetycznego następnego, zwiększa produkcję testosteronu i hormonu wzrostu.

Nie od dziś wiadomo, że niektórzy stosują dietę, w której spożywa się węglowodany na noc. Jest to dobre rozwiązanie, o ile wykonujemy poranny trening.

Komentarze: