Wiedza o stosowaniu różnych suplementów w sytuacjach krytycznych poszerza się z roku na rok i jest ona niezbędna do opanowania przez osoby przestrzegające zdrowego stylu życia. Co jakiś czas będziemy więc informować Czytelników o nowinkach z dziedziny suplementacji, ponieważ dobrze jest poznać reguły gry, w której cały czas z powodzeniem uczestniczymy.

Rak kontrolowany

28 października 2009 roku poszła w świat wiadomość, że naukowcy z University College Cork (Irlandia) wyleczyli pacjenta chorego na raka w ciągu 24 godzin. Sensacja!

Tego jeszcze nie było. Pacjent chorował na raka gardła, a lekiem z wyboru stała się… kurkuma! Z przekazanych na cały świat informacji wynika, że pod wpływem kurkumy rak zaczął zachowywać się zupełnie nietypowo. Normalnie bowiem jest tak, że pod wpływem jakiegoś leku rozwój jego komórek ulega zahamowaniu, mówi się wtedy nawet o „samobójstwie” tych komórek. W tym wypadku nie było żadnego zahamowania, wprost przeciwnie – komórki nagle zaktywizowały się, ale zamiast atakować zdrowe organy, zaczęły same zjadać się wzajemnie. Słowo „zjadać” jest raczej literackie niż naukowe, jednak właśnie tak to wyglądało – komórki rakowe zaczęły się trawić.

Czy kurkuma okaże się kiedyś cancer-killerem  zdolnym likwidować wszystkie rodzaje raka? Na razie naukowcy używają słowa „niektóre formy raka”, a więc nie można mówić o wszechstronnym działaniu korzenia kurkumy, jednak nietrudno wysnuć wniosek, że w przyrodzie tkwi silny i dotychczas nie zbadany potencjał, zdolny pokonać najgroźniejsze choroby. Sztuka polega „tylko” na tym, aby odszukać w roślinach to, co dałoby do ręki broń przeciwko chorobom. Już kilka lat temu stwierdzono między innymi, że kurkuma poprawia zdolność insuliny do przemiany glukozy, co może zapobiegać cukrzycy.

Praktyczna rada na dziś sprowadza się do częstego używania kurkumy jako przyprawy. Zwykle tak jest, że stały dowóz jakiejś substancji „uzdrowicielskiej” do organizmu czyni ten organizm bardziej odporny na zagrożenia.

Suplementy a pora dnia

Ważne! Magnez przyjmuje się do południa, podczas gdy cynk wieczorem. Nie powinno się podawać tych dwóch minerałów jednocześnie, ponieważ są one antagonistami, a więc jeden działa przeciwko drugiemu. Wyjątek stanowi umiejscowienie ich w preparacie multiwitaminowym, ale tam są one dobrane pod każdym względem.

Ciąg dalszy znajdziecie w KiF nr 9/2016

vdvdv

Komentarze: