Java to jedna z najlepszych rodzajów kawy, jaką można kupić. Jest pełna antyoksydantów, a jej właściwości chronią przed wieloma chorobami, w tym rakiem czy miażdżycą. Sprawdźcie dlaczego warto umieścić ja na stałe w diecie.

RAK

Rak piersi – 2 filiżanki kawy java dziennie pozwalają zwiększać efektywność leku tamoksyfenu, stosowane w leczeniu tego rodzaju nowotworu.

Rak prostaty – 4 filiżanki kawy dziennie obniżają ryzyko raka prostaty aż o 50%.

Rak wątroby – właściwości antyoksydacyjne i odtruwające kawy mają wpływ na wątrobę. Poprawia jej pracę, zwiększa produkcję żółci i przyspiesza regenerację. 2-4 filiżanki kawy dziennie pozwalają chronić wątrobę przed marskością i rakiem.

 

CHOROBA ALZHEIMERA

W badaniu prowadzonym na Uniwersytecie Miami oraz Południowej Florydy zauważono, że kawa łagodzi objawy demencji poprawiają pamięć, a także zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby. Prowadzone przez 4 lata badania wykazały, że 3 filiżanki kawy dziennie mogę redukować ryzyko Alzheimera aż o 65%.

 

SERCE

Analiza obejmująca badania na ponad 1 270 000 ludzi wskazuje, że picie 2 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko występowania chorób serca i układu krążenia. Badania przeprowadzone z Johns Hopkins mówi, iż picie kawy codziennie zapobiega także odkładaniu się złogów wapnia w tętnicach.

 

CHOROBA PARKINSONA

Pacjenci z zaburzeniami motorycznymi i sennością otrzymywali określone dawki kofeiny 2 razy dziennie przez 3 tygodnie. Dawkę tę zwiększano do poziomu 2-4 filiżanek kawy dziennie. Okazało się, że osoby z chorobą Parkinsona wykazywały poprawę kontroli ruchowej, a także zmniejszenie sztywności stawów.

 

DEPRESJA

Badanie na ponad 50 000 osób wskazuje, że picie 3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko występowania depresji o 20%.

 

CUKRZYCA TYPU II

Osoby spożywające kawę zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy o 50%. Jeśli zachowamy równowagę dietetyczną, to tym bardziej będziemy w stanie utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi i chronić się przed insulinoopornością. Twierdzi się także, że kawa może blokować AMYLOID odpowiadający za powstawanie cukrzycy.

Komentarze: