Wraz z wiekiem chrząstka stawowa ulega degradacji, co skutkuje bólem, sztywnością stawu i przykurczem – w sumie daje to coraz bardziej dotkliwy dyskomfort. Ogólnie rzecz biorąc, chrząstka to wyspecjalizowana tkanka łączna, pozbawiona naczyń i nerwów, składająca się z gęsto utkanej nici włókien kolagenowych, poprzetykanych nićmi kwasu hialuronowego i chondroityny, które z kolei tworzone są z glukozaminy jako głównego budulca chrząstki.

Kolagen jako warunek odnowy     

Ponieważ kolagen jest substancją odpowiedzialną za sprężystość, jędrność, nawilżenie skóry, a także za nieustającą odnowę komórek, więc jego ilość ma zasadnicze znaczenie dla funkcji, jaką stawy pełnią. Jeżeli jednak chrząstka stawowa zostaje starta na skutek zużycia, kolagen ulega odsłonięciu, a w takiej „scenerii” staje się przyczyną różnych dolegliwości.

Z drugiej jednak strony kolagen jako lek syntetyczny, dostarczony do organizmu w formie suplementu, staje się środkiem nr 1 w leczeniu licznych schorzeń stawowych i nie tylko stawowych, bo w naszym ciele kolagen tworzy rusztowanie, do którego przymocowane są nie tylko duże narządy, jak choćby wątroba, ale również komórki, a więc podstawowe, żywe elementy organizmu.

 Artykuł ten w całości jest zamieszczony w KiF nr 12/2013

Komentarze: