Najnowszy komunikat dotyczący rozgrywania i zgłaszania zawodników na Mistrzostwa Polski jest dość zaskakujący i zmienia naprawdę wiele. Już po chwili od ogłoszenia komunikatu wywołał on wiele kontrowersji i podzieli środowisko na tych, którzy zgadzają się całkowicie oraz tych, którzy najchętniej rozniesliby związek w drobny mak. O co tak naprawdę chodzi? Co oznaczają zmiany?

Najnowszy komunikat dotyczący rozgrywania i zgłaszania zawodników na Mistrzostwa Polski jest dość zaskakujący i zmienia naprawdę wiele. Już po chwili od ogłoszenia komunikatu wywołał on wiele kontrowersji i podzieli środowisko na tych, którzy zgadzają się całkowicie oraz tych, którzy najchętniej rozniesliby związek w drobny mak. O co tak naprawdę chodzi? Co oznaczają zmiany?

Nowe przepisy mówią o tym, że:

 • KLUBY mogą zgłaszać określoną liczbę zawodników do danej kategorii. Jeśli liczba zawodników zgłoszonych jest większa niż liczba kategorii, wtedy rozgrywana jest runda eliminacyjna.
 • W RUNDZIE ELIMINACYJNEJ można zgłaszać dowolną liczbę zawodników z klubów niezależnie od ilości kategorii. Takie eliminacje odbywać się będą bezpośrednio przez samą rywalizacją w danych kategoriach

Na weryfikacji Klub musi zadeklarować, w których kategoriach chce mieć 1 zawodnika, a w których 2 zawodników. Do Mistrzostw Polski kwalifikuje się z danego tylko tylu zawodników, ile jest kategorii.

Punktacja drużynowa będzie liczona według aktualnych przepisów IFBB. Do punktacji drużynowej będą wliczani najlepsi zawodnicy z każdego klubu w każdej konkurencji, ale ni więcej niż 2 z jednej kategorii, według następującego schematu:

Mistrzostwa Polski w Kulturystyce:

 • Kulturystyka mężczyzn – najlepszych 6 (z danego klubu)
 • Kulturystyka klasyczna mężczyzn – najlepszych 3
 • Fitness plażowe mężczyzn – najlepszych 4
 • Fitness plażowe atletyczne mężczyzn – najlepszy 1
 • Pary mieszane – najlepsza para

Mistrzostwa Polski w Fitness:

 • Fitness mężczyzn – najlepszy 1 (z danego klubu)
 • Fitness kobiet – nejlepsza 1
 • Fitness atletyczne kobiet – najlepsza 1
 • Fitness sylwetkowe kobiet – najlepsze 2
 • Bikini-fitness kobiet – najlepsze 3
 • Wellness-fitness kobiet – najlepsze 1
 • Fit model kobiet – najlepsza 1
 • Fit model mężczyzn – najlepszy 1

 

NORBERT TYMCZAK

Uwazam, że cel jest ważny i dobry. Ogólny zamysł, aby przekierować ludzi do różnych klubów, a nie zgłaszać zawodników i zawodniczki wyłącznie do 2-3 klubów. Wiemy, że rodzi to problemy w postaci przeświadczenia, że startujący w danych (znanych) klubach zawodnicy są PREMIOWANI na scenie przez sędziów.

Jak to się ma do realiów pokażą najblizsze Mistrzostwa Polski oraz cały dalszy sezon startowy. Myśle, że póki co pomysł ten zrodzi bardzo duże zamieszanie, gdzie i tak ostatnimy czasy wiele się dzieje, niekoniecznie zawsze dobrego dla tego sportu.
Problem możnaby w moim odczuciu rozwiązać lepiej. Moglibyśmy postępować jak ma to miejsce na Zachodzie np. we Włoszech. Tam odbywają się zawody regionalne dzielące kraj na dystrykty np. wschód Polski / zachód / pólnoc i południe. U nas tego typu imprezy dzielą na osobne zawody np. Mistrzostwa Wielkopolski czy Śląska (przy okazji są eliminacjami do Mistrzostw Polski). TOP 6 z każdych regionalnych Mistrzostw ma prawo udziału w MP.

Może nieco to upraszczam, ale wiem, że podobny system działa już w wielu krajach, nie mówiąc tym bardziej o USA. Widać, że w tych krajach zdaje to egzamin. Co więcej, dzięki temu poziom startujących na zawodach jest nieco wyższy, bo już na niższym szczeblu zawodów dokonywana jest autmatyczna selekcja słabszych zawodników.

Wydaje mi się, że nasz system „klubowy” jest nieco przestarzały jak na obecne czasy i zasinteresowanie sportem sylwetkowym. Co raz więcej ludzi chce startować, a na praktycznie każdych zawodach liczba zxgłoszonych osób się zwiększa. Branża się rozwija, co wie chyba każdy i nie sposób tego nie zauważyć. Dlatego ważne, aby system był sprawny i ułatwiał starty ludziom, a nie utrudniał im pojawianie się na imprezach tego typu.

To oczywiście mój luzny pomysł jako obserwatora i czynnego zawodnika jak i trenera. W moim interesie jest przygotować zawodniczki jak najlepiej i Bóg mi świadkiem, że staram się zawsze o jak najwyższy poziom ich pod każdym względem, ale zarazem chcę, by startowały i pokazywały swoją formę także na arenie międzynarodowej.

Nie chciałbym, aby przez pewne nieścislosci ich praca nie była zauważona. Bo np. jeśli prezes danego klubu wybierze inną zawodniczkę do danej kategorii na MP niż ta którą ja przygotowuje od wielu miesięcy, a jest ona gotowa pod każdym względem, to co w takiej sytuacji zrobić, gdzie startować i jak dać szanse tym bardzo dobrze przygotowanym?!

Czas tak naprawdę pokaże jakie zmiany i efekty to przyniesie, nie można też niczego zakładać na 100%. Pamiętajmy jednak zawsze o dobru zawodnika ponad wszystko, gdyż bez zawodników nie ma tego sportu.

Komentarze: