Trudno powiedzieć, który z pierwiastków zasiedlających nasze tkanki jest najważniejszy, bo każdy ma jakąś rolę do spełnienia, aby przyczynić się do zachowania równowagi organicznej (homeostazy). Jednak magnez powinien być o tyle doceniany, a nawet przeceniany, że łatwo pozwala się wypłukać z organizmu. Wystarczy krótki, silny stres, aby zostać ogołoconym z magnezu na jakiś czas.

Tak się szczęśliwie składa, że przyjmujemy go w ogólnie dostępnym pożywieniu, co jednak wcale nie oznacza, że jest go tam za dużo. A przecież jest to pierwiastek, który, z racji pełnionych funkcji wyszczególnionych niżej, dba o nasz system immunologiczny. To w dużej mierze od magnezu zależy, czy będziemy chorować, czy nie. Co ciekawe, w młodym wieku potrzeba przede wszystkim witamin, natomiast im dalej w lata, tym bardziej zwiększa się zapotrzebowanie na minerały, a magnez pełni tu czołową rolę.

Nowe badania przeprowadzone na uniwersytecie w Pekinie dowodzą, że wzrost poziomu magnezu w mózgu ulepsza proces uczenia się i zapamiętywania, zarówno u osób  młodych. jak i u starszych. Studium badawcze sugeruje, że dzięki większej ilości magnezu w tkance mózgowej dochodzi do rozwoju zdolności poznawczych, podczas gdy niedostatek magnezu osłabia nasze możliwości intelektualne, prowadząc w końcu do upośledzenia pamięci u starszych ludzi.

Stwierdzono jednocześnie, że przynajmniej połowa populacji zamieszkującej w okręgach przemysłowych ma deficyt magnezu, co jeszcze pogłębia się z wiekiem i budzi troskę o stan pamięci u tych osób.

Już teraz czytaj KiF w wersji elektronicznej na E.KIF.PL

001

Komentarze: