Maliny to sezonowe owoce, które posiadają tak wiele zdrowotnych właściwości, że powinny znaleźć się w diecie każdego sportowca. Te słodkie małe owoce pozwalają kontrolować poziom cukru, dbać o kondycję serca oraz poprawiać metabolizm.

Zdrowe serce – Badania na Uniwersytecie Michigan wskazują, że maliny pozwalają zwiększać wytrzymałość mięśnia sercowego. Co więcej, ich spożywanie może ograniczać ilość trójglicerydów we krwi, a także zmniejszać rozrost lewej komory (charakterystycznego zaburzenia wśród sportowców).

Zespół metaboliczny – badania opisane w medycznym magazynie FASEB wskazują, że maliny pozwalają kontrolować poziom cukru we krwi oraz tłuszczu. Spożywanie malin wpływa także na ogólną tolerancję glukozy i zwiększenie wrażliwości na insulinę.

Czynność wątroby – wyniki badań na Uniwersytecie w Oregonie wskazują wpływ przeciwutleniaczy (kwercetyny i kwasu elagowego) na działanie wątroby. Oba te składniki zawarte w malinach pozwalają zmniejszać nagromadzone w wątrobie ilości tłuszczu i chronić przed marskością oraz rakiem wątroby.

Komentarze: