W piątek, 12 grudnia br., nasza reprezentacja udaje się na Mistrzostwa Świata w Kulturystyce Klasycznej, które odbędą się w hiszpańskiej miejscowości La Nucia, położonej 3 km od wybrzeża, między Alicante a Benidormem. Dlaczego akurat tam? Otóż kilka lat temu w niewielkiej La Nucii (nazwa pochodzi od arabskiego „Naziha” – zachwycający) wybudowano supernowoczesny kompleks sportowy, uznany w 2012 r przez Parlament Unii Europejskiej  za idealne „Europejskie Miasto Sportu”. Oprócz wielu boisk i hal do różnych gier zespołowych, znajduje się tam okazałe „Auditorio del Mediterráneo”, gdzie będą rozgrywane Mistrzostwa.

Na Mistrzostwa zgłoszono już ponad 80 kulturystów klasyków, ponadto ponad 40 zawodniczek na Puchar Świata w Bikini Fitness i 25 zawodników na Puchar Świata w Męskiej Sylwetce. Rywalizacja na scenie nie będzie łatwa, gdyż pojawi się na niej 9 aktualnych lub byłych mistrzów świata plus wielu zwycięzców różnych „Arnoldów”, Pucharów Bena Weidera, czy mistrzostw kontynentalnych.

Nasza drużyna została wyłoniona po Pucharze Polski w Mińsku Mazowieckim i też jest bardzo silna. W jej skład wchodzą: były mistrz świata Mateusz Kołkowski (Aplauz Warszawa), ubiegłoroczny brązowy medalista Tomasz Kornalewski (Paco Lublin), aktualny wicemistrz świata weteranów Bogdan Nowakowski (TKKF Lidzbark Warmiński) i nowa twarz – Paweł Drozdowski (Aplauz Warszawa), który jest tak dobry, że na Pucharze Polski walczył o zwycięstwo jak równy z równym z Kornalewskim, remisując z nim dwie pierwsze rundy! Jeśli go nie zje trema (to będzie jego debiut międzynarodowy) to może być „czarnym koniem” całych Mistrzostw. Miał jeszcze pojechać piąty zawodnik Europy (i 5 na Pucharze) Krzysztof Rodkiewicz (Violetta Bydgoszcz), ale zrezygnował z powodów rodzinnych.

A teraz zobaczmy, z kim przyjdzie się zmierzyć naszym mistrzom.

Kategoria do 175 cm

Nie przyjeżdża nikt z ubiegłorocznych finalistów, ale pojawiają się 4 inne wielkie gwiazdy: mistrz świata 2012 Jehyung Ryu (Korea), aktualny mistrz Europy i wicemistrz Arnold Europe Tomas Bendoraitis (Litwa), brązowy medalista Arnold Europe 2013 Artem Piari (Rosja) i zwycięzca Pucharu Weidera 2014 oraz Azjatyckich Igrzysk Plażowych Kang Chen (Chiny). Ten ostatni na niedawnych Igrzyskach Plażowych w Tajlandii ograł samego mistrza świata Jehyung Ryu! Do tego dochodzi mistrz Ameryki Południowej Angelo Ronquillo (Ekwador). Nasz Bogdan Nowakowski nie będzie miał więc łatwego zadania. W roku ubiegłym zajął 14 miejsce, a teraz ma jeszcze wyższą formę i duże szanse na pierwszą dziesiątkę.

Kategoria do 180 cm

Pewnie uzbiera się w niej 20 zawodników (niektórzy nie podali na zgłoszeniach swoich kategorii). Wśród nich Paweł Drozdowski. Na liście widnieje jedna mega gwiazda: mistrz Europy 2013 w open oraz zwycięzca Arnold USA 2014 w open Sergiej Gorenkow z Ukrainy. Czy dorzuci do swojej kolekcji kolejny tytuł w open? Nie będzie łatwo. Będą starali mu się w tym przeszkodzić: wicemistrz świata Ali Emre (Azerbejdżan), mistrz Arnold Europe 2013 Andriej Szmidt (Rosja) oraz finaliści różnych innych imprez międzynarodowych: Manuel Plachner (Austria), Patricio Martin i Oscar Gonzalez (obaj Hiszpania), Cristian Harten i Matías Monteagudo (obaj Argentyna). Na liście widnieje też kilku nowych zawodników z krajów znanych z wysokiego poziomu kulturystyki: Vinicius Ramos (Brazylia), Mojtaba Arzeshmand (Iran), Deimantas Sladkevicius (Litwa). Pewnie też reprezentują wysoką klasę. Jeśli Drozdowski zaprezentuje taką formę jak na Pucharze Polski, ma szansę wejść do pierwszej dziesiątki (plan minimum), a może i do finału…
Ale, jak wiemy, w kulturystyce wynik zależy od formy dnia.

Kategoria powyżej 180 cm

Znowu prawie dwudziestka zawodników i kilka wielkich gwiazd, w tym trzech byłych mistrzów świata: Andryj Kucharczuk (2013 – Ukraina), Lubos Malinak (2012 – Słowacja) i Mateusz Kołkowski (2011 – Polska). Ale to nie wszystko. Dochodzi zwycięzca Arnold Europe 2014 w open Sergiej Chalepo (Rosja), trzeci zawodnik tej imprezy w latach 2013 i 2014 Jurij Leinvald (Rosja) oraz trzeci w latach 2011 i 2012 Wastecley Costa Lima (Hiszpania). A także aktualny wicemistrz Europy Dražen Vrbančić (Chorwacja). Naszym drugim zawodnikiem będzie ubiegłoroczny brązowy medalista Tomasz Kornalewski. On zaprezentował świetną formę na Pucharze Polski i ma wielką chrapkę na powalczenie o tytuł mistrza świata. Kołkowski na Pucharze Polski jeszcze nie był w szczycie formy, ale to było kilka tygodni wcześniej. Teraz może ją mieć i wszystkich zaskoczyć.

Kucharczuk to wyjątkowy kulturysta, odnoszący sukcesy zarówno w kulturystyce ekstremalnej jak i klasycznej. Przypomnę, że miesiąc temu został wicemistrzem świata w kulturystyce ekstremalnej na czempionacie w Brazylii w kategorii 95 kg. Od tego czasu musiał zbić 7 kg czystej masy mięśniowej, aby osiągnąć swój limit wagowy w kulturystyce klasycznej (88 kg). Ale ten scenariusz przećwiczył już z powodzeniem w roku ubiegłym, kiedy zdobył brązowy medal na MŚ w kulturystce ekstremalnej oraz zloty na MŚ w kulturystyce klasycznej. Czy uda mu się dokonać podobnej sztuki i tym razem?
Jeśli wszyscy będą w szczytowej formie, to sądzę, że walka o medale rozegra się w trójkącie: Kornalewski – Kucharczuk – Malinak, a włączyć się do niej mogą Chalepo, Kołkowski i Vrbančić. A może ktoś z nowych zawodników na arenie międzynarodowej:  jak mistrz Ukrainy w open Kyryło Chudajew, Irańczyk Shahin Faridpoor czy Brazylijczyk David Albert? Rozwiązanie tej zagadki już w niedzielę.

Na Puchar Świata zgłosiło się nieco mniej gwiazd. To chyba za duża odległość od Mistrzostw Świata w Fitness (prawie 2 miesiące). Ale będzie jedna mega gwiazda: aktualna mistrzyni świata oraz mistrzyni Europy i Amatorskiej Olympii w open: Ałła Siemienowa (Ukraina). Jeśli będzie w swojej normalnej formie, to nikt jej nie zablokuje. Pojawi się także wicemistrzyni Europy i Amatorskiej Olympii Karina Skowronska (Wielka Brytania), brązowa medalistka MŚ Maria Aranguren (Hiszpania), najlepsza w open na Grand Prix PEPA 2014 Kristina Narbutaityte (Litwa) oraz aktualna mistrzyni świata juniorek w open Jewhenija Suprun (Ukraina). Ale ponieważ będzie aż 6 kategorii wzrostowych, zawodniczki rozproszą się i dopiero walka w open będzie naprawdę ciekawa.

No i dochodzi cała plejada zawodniczek z Chin, Kongo i Gambii, o których niewiele wiadomo. Warto zwrócić uwagę na Chinki: Mou Cong i Chen Siyu, które były najlepsze na Pucharze Bena Weidera 2014 w Lianyungang.
W męskiej sylwetce podobnie: aż 5 kategorii wzrostowych i po kilku zawodników w kategorii. Najbardziej znane nazwiska to aktualny wicemistrz świata i Europy 2013 Henrique De Carvalho (Francja) oraz zwycięzca Arnold Europe 2014 Alberto Hiciano (Hiszpania).

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości IFBB

CBB_1                    Mistrz świata 2013 (kat. 168 cm): Seyed Mirnoorollahi (Iran).
CBB_2                              Mistrz świata 2012 (kat. 171 cm): Javad Soltani (Iran).
CBB_3                           Mistrz świata 2012 (kat. 175 cm): Jehyung Ryu (Korea).
CBB_4                   Wicemistrz świata 2013 (kat. 180 cm): Ali Emre (Turcja/Azerbejdżan).
CBB_5                Zwycięzca Arnold Classic Europe 2014 w open Sergiei Chalepo (Rosja).
CBB_6                   Mistrz świata 2014 (kat. +180 cm): Andrij Kucharczuk (Ukraina).
CBB_7                Zwycięzca Arnold Classic USA 2014 w open: Serhii Gorenkow (Ukraina).
CBB_8                              Mistrz świata 2011 (kat. +180 cm): Mateusz Kołkowski.
CBB_9       Brązowy medalista Mistrzostw Świata 2014 (kat. +180 cm): Tomasz Kornalewski.
CBB_10                       Wicemistrz świata weteranów 2014 Bogdan Nowakowski.

 

Bikini_1 Brązowa medalistka Mistrzostw Świata 2014 w bikini fitness (kat. 160 cm)

Maria Aranguren (Hiszpania).
Bikini_2          Mistrzyni świata 2014 w bikini fitness (kat. 172 cm): Ałła Siemienowa (Ukraina).
Bikini_3                    Mistrzyni świata juniorek 2014 w open Jewhenija Suprun (Ukraina).

 

 

MPH_2Wicemistrz świata 2014 w męskiej sylwetce (kat. 174 cm) Henrique De Carvalho (Francja).
MPH_1 Zwycięzca Arnold Classic Europe 2014 w męskiej sylwetce (kat. +184 cm) Alberto Hiciano (Hiszpania).

Komentarze: