W dzisiejszych czasach dzieci urodzone znacznie wcześniej mają takie same szanse na zdrowie, co dzięki urodzone w prawidłowym terminie. Badania wskazują jednak, że karmienie piersią może wspomagać rozwój wcześniaków. Dzięki substancjom znajdującym się w mleku matki noworodki mogą dynamicznie rozwijać m.in. swoje mózgi.

University of Washington przedstawił wyniki analiz wczesnej ekspozycji dziecka na mleko matki, zwłaszcza wcześniaków. Przedwczesny poród być przyczyną zaburzeń neurologicznych u dzieci, ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń psychiatrycznych w przyszłości. Mózg rozwija się aż do 20 roku życia.

W badaniu analizowano 77 wcześniaków urodzonych co najmniej 10 tygodni wcześniej. Ich pierwsze tygodnie życia monitorowano za pomocą technik MRI. W tym czasie matki dzieci karmiły je mlekiem z piersi. Zauważono, że kora mózgowa u wcześniaków znacznie przyspieszyła rozwój (ta część mózgu odpowiada za procesy poznawcze).

Oznacza to, że karmienie piersią od pierwszych dni u wcześniaków wiąże sie z poprawą funkcji mózgowych oraz rozwojem struktur mózgu.

Źródło: Washington University

Komentarze: