WORKSHOP(7)

Czego nam potrzeba oprócz podstawowych składników takich jak białko, tłuszcze i węglowodany? Oczywiście witamin i minerałów, które wpływają na mnóstwo procesów zdrowotnych i psychicznych.

Witamina A

Ważna dla zmysłu wzroku. Pomaga także w rozwoju komórek układu odpornościowego oraz wspiera układ reprodukcyjny.

Witaminy B

Odgrywają kluczową rolę w ochronie osłony mielinowej, która otacza neurony przesyłające sygnały elektryczne w naszym ciele. Witamina B12 jest np. potrzebna do prawidłowej pracy metabolizmu oraz wytwarzania neuroprzekaźników. Inne witaminy z tej grupy zapobiegają uszkodzeniom DNA i pomagają w produkcji czerwonych krwinek.

Żelazo i miedź

Minerały te przyczyniają się do powstawania czerwonych krwinek i odgrywają kluczową rolę w rozmnażaniu się komórek. Wspierają one także prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Fosfor

Jest niezbędnym elementem struktur błon komórkowych, które wpływają na mineralizacje kości, chrząstek oraz tworzenie szkliwa. Fosfor jest także ważny dla metabolizmu energetycznego oraz komunikacji komórka-komórka.

Magnez

Jest wymagany przez nasze ciało w celach enzymatycznych, które m.in.: prowadzą do produkcji ATP (głównej waluty energetycznej), utrzymywania homeostazy glukozy w organizmie oraz prawidłowe działanie i wytwarzanie insuliny. Brak magnezu może prowadzić do cukrzycy typu II oraz chorób natury sercowo-naczyniowej.

Magnez przyczynia się także do sygnalizacji i komunikacji pomiędzy komórkami oraz odpowiada za przepływ substancji pomiędzy komórką a środowiskiem zewnętrznym.

Jod

Jest niezwykle ważnym elementem hormonu tarczycy (T3 i T4). Tarczyca reguluje wzrost, metabolizm i zdolności rozrodcze. Gdy czynność tarczycy jest zaburzona odbija się to na naszym metabolizmie, nastroju, spowolnieniu tętna, a także libido.

Cynk

Wpływa na produkcję ponad 300 enzymów w naszym organizmie. Wiele z nich ma wpływ na ekspresję genów oraz strukturę białka.

Chrom

To kofaktor czyli wspiera działanie insuliny oraz pomaga regulować poziom cukru we krwi. Chrom ma także działanie poprawiające tolerancję glukozy u osób z cukrzycą.

Koenzym Q10

Jest kluczowym elementem procesu zachodzącego w mitochondriach, które m.in. zmieniają kwasy tłuszczowe i węglowodany w energię (ATP). Koenzym działa także jako antyoksydant w błonach komórkowych. Obniża on także poziom lipoprotein.

Komentarze: