Nocne jedzenie ma wiele wytycznych dotyczących tego, co możemy jeść a czego nie. Celem jest zachowanie odpowiedniej sylwetki, ale także poprawa naszego samopoczucia. Oto 4 główne błędy jakie zazwyczaj popełniamy.

Błąd 1 – Zbyt mało białka przed snem

Jeśli jesteśmy na tradycyjnej diecie łączącej wszystkie składniki odżywcze to zazwyczaj zapominamy, aby w wieczornych godzinach, przed snem, uzupełnić jego poziom w celach zapobiegawczych przez katabolizmem.

Łączenie szybko i wolnotrawionych białek przed snem pozwala utrzymać stan anaboliczny i chronić mięśnie przed rozpadem białka.

 

Błąd 2 – Całkowita eliminacja węglowodanów na noc

Jeśli nasza dieta jest przemyślana i dobrze podzielona to możemy spożywać węglowodany na noc. Pozwala nam to lepiej spać i zwiększać energię następnego dnia bez przybierania na wadze.

Jeśli ograniczamy węglowodany w ciągu dnia np. tylko do czasu okołotreningowego to spożywanie ich na noc nie powinno wywołać negatywnych, a wręcz pozytywne skutki dla naszego ciała.

 

Błąd 3 – Zbyt późne spożywanie stymulantów

Jeśli trenujemy w późniejszych godzinach popołudniowych to wielu z nas ma nawyk spożywania „późnej” kawy bądź innych stymulantów. To wiąże się z utrudnieniem zasypiania. Nawet jeśli nie mamy z tym problemu to najważniejsza faza snu REM jest zaburzona.

Aby utrzymać zdrowy sen, dobrze się regenerować, a jednocześnie korzystać z pobudzaczy to pamiętajcie, aby spożywać je najpóźniej 6 godzin przez planowanym snem.

 

Błąd 4 – Alkohol na lepszy sen

To mit. Alkohol zaburza fazę REM, która jest najważniejsza dla regeneracji organizmu. Co więcej, spożywanie alkoholu hamuje wytwarzanie hormonu wzrostu.

Komentarze: