11.11.2000

Już po raz 22 Stanisław Peset i Jirˇi Patyk zorganizowali w Opavie zawody z cyklu „Grand Prix PEPA”. Zawody te, wśród kulturystów, kulturystek i fitnesek cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy duża liczba startujących. W 2000 r. było ich 46, w tym 24 kulturystów, 12 kulturystek i 10 fitnesek. Tradycyjnie do Opavy przyjechali też Polacy. W skład reprezentacji weszli:.Aleksandra Kobielak – Mistrzyni Świata w Fitness w kat. do 160 cm oraz w open.Kamila Porczyk – Mistrzyni Świata w Fitness w kat. powyżej 160 cm.Halina Kunicka – Wicemistrzyni Europy w kulturystyce w kat. do 57 kg z roku 1999.Hubert Olborski – Mistrz Polski w kategorii do 80 kg.Łukasz Kazimierczak – dwukrotny zwycięzca Pucharu Polski.Krzysztof Gajewski – Mistrz Polski Weteranów (niestety, z powodów nieuregulowania spraw związanych z jego pracą w PZKiTS, nie otrzymał zgody na start).Jak widać, skład naszej ekipy był silny, nic więc dziwnego, że byliśmy pewni, iż z Opavy nasi przywiozą kilka medali. Rzeczywiście tak też się stało, ale zacznijmy od początku. Jako pierwsze wystąpiły fitneski. Konkurencję rozegrano tylko w kategorii open, była więc okazja do bezpośredniego spotkania dwóch naszych mistrzyń świata. W przypadku Kamili Porczyk twierdzenie, że 13 przynosi pecha, nie sprawdziło się. Mimo iż wystąpiła z numerem 13, to prowadziła we wszystkich rundach i wygrała zawody. Drugie miejsce zajęła Czeszka – Barbara Benesova, trzecie zaś – Aleksandra Kobielak.Po fitneskach do rywalizacji przystąpiły kulturystki. Podobnie jak w przypadku fitnesek, tak i tutaj, rozegrano wyłącznie kategorię open. Wygrała brązowa medalistka Mistrzostw Świata w kategorii do 52 kg Czeszka – Eva Labutova. Halina Kunicka zajęła miejsce drugie, zaś Słowaczka – Aniela Grażajova – trzecie.Trzy nasze panie i trzy liczące się miejsca: pierwsze, drugie i trzecie, to wspaniała średnia!Niestety, zawodnikom poszło gorzej.Startujący w kategorii do 80 kg Hubert Olborski zajął miejsce drugie, za Radkiem Suchomelem i przed Czechem – Danem Pechankiem. Łukasz Kazimierczak (kategoria powyżej 80 kg) zajął miejsce czwarte. Kategorię tę wygrał najlepszy kulturysta całych zawodów – Turek Hamdullah Aykutlug. Hamdi – jak go nazywają przyjaciele – do zawodów był przygotowany perfekcyjnie. Nie dał żadnych szans swoim rywalom. Był najgłośniej i najdłużej oklaskiwanym kulturystą tej imprezy. Następni w kolejności to dwaj Czesi – Peter Weinlich i Lubosˇ Cˇerny.Gościnnie wystąpił Oleg Żur. Oleg to znana postać wśród kulturystów, zarówno amatorów, jak i zawodowców. Jako amator zdobył tytuł Mistrza Europy i Mistrza Świata. Jako zawodowiec zaś 4 miejsce na Grand Prix Węgier (11.03.2000) za Flexem Wheelerem, Dexterem Jacksonem i Denisem Jamesem.Chociaż na Grand Prix PEPA nie prezentował najwyższej formy (sezon startów miał już za sobą), to jego występ wywarł na publiczności wyraźnie duże wrażenie.Nie mogę oprzeć się, by nie powiedzieć kilka słów o organizatorach zawodów, w osobach Stanisława Pesata i Jiriego Patyka. To organizacyjni profesjonaliści, u nich każdy był na właściwym miejscu, a zawodnicy – na pierwszym! Żeby choć jeden taki był u nas! Robert Klimaszewski