Do takich wniosków doszli brytyjscy i tureccy badacze, którzy przeprowadzili szereg badań i analiz dotyczących układu krążenia i serca. Największym zagrożeniem dla zdrowia jest nadmierne zwiększanie ciśnienia krwi w godzinach wieczornych m.in. jedzeniem.

Tureccy kardiolodzy przestudiowali badania ponad 700 mężczyzn i kobiet z wysokim ciśnieniem krwi, aby ustalić czy jedzenie wieczornych posiłków ma wpływ na rozwój chorób serca i układu krążenia.

Zauważono, że osoby jedzące posiłek po godzinie 19 zwiększały średni poziom ciśnienia krwi o 10%. Przy nadciśnieniu jest to bardzo groźna zmiana. W godzinach wieczornych prawidłowe ciśnienie krwi spada mniej więcej o 10-20%. Zatem jak to się dzieje, że u niektórych osób ciśnienie się podnosi?

Otóż, spożywanie wieczornych posiłków zwiększa ilość kortyzolu i adrenaliny, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie ciśnienia krwi.

Podobne zjawisko zauważono u osób, które omijają śniadanie, a uzupełniają pożywienie w porach wieczornych. Ich amplituda ciśnienia krwi jest bardzo duża.

Warto brać pod uwagę oczywiście fakt, że zachowanie ciśnienia może się zmieniać w zależności od aktywności, diety oraz innych czynników.

Komentarze: