Jak naturalnie regenerować się po ciężkim treningu? Jakie składniki są nam niezbędne? Oto kilka wskazówek regeneracyjnych, które poprawią Wasza wyniki sportowe.

Białka/Aminokwasy

Białka składają się z aminokwasów, są budulcem mięśni, zaś intensywny wysiłek niszczy włókna mięśniowe. Aby przyspieszyć regenerację, budować mięśnie czy zwiększać siłę i wytrzymałość, należy uzupełniać utracone przez mięśnie aminokwasy.

W dietetyce może uzupełnić je rybami, chudym mięsem, jajami, orzechami i nasionami. Innym rozwiązaniem może być białko o bogatym profilu glutaminy, które szybko zregeneruje tkanki mięśniowe.

Przyjmuj po treningu 15 g białka + 5 g BCAA + 5 g Glutaminy.

 

Kurkuma

Badania opublikowane w „Journal of Alternative and Complementary Medicine” wskazują, że kurkumina ma niezwykle silne działanie regeneracyjne. Działa jak ibuprofen – łagodzi ból mięśniowy i zapobiega stanom zapalnym.

Kurkumy możemy używać praktycznie w każdy sposób, jako napój czy jako dodatek do dań.

Przyjmuj 3 g kurkumy w razy dziennie.

 

Omega-3

Kwasy EPA i DHA mają silne działanie przeciwzapalne. Zmniejszają stężenie trójglicerydów i poprawiają równowagę hormonalną. Wielokrotne badania potwierdziły, że stosowanie kwasów omega-3 przez tydzień pomaga w zmniejszeniu bolesności mięśni o 23%.

Główne źródła kwasów omega-3 to ryby (łosoś, tuńczyk, śledź, sardynki), a także awokado, siemię lniane, nasiona chia, żółtka jaj, orzechy i nasiona.

Przyjmuj ok. 1000-3000 mg dziennie.

 

Kupalnik

Naturalny środek stworzony na bazie roślin. Od wieków stosowany w urazach, stanach zapalnych czy bolesności. Ma silne działanie poprawiające regeneracją tkanek.

 

Magnez

Zawarty w zielonych warzywach liściastych, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych zmniejsza stany zapalne.

Stosowane po treningu pozwala usprawniać regenerację

tkanek mięśniowych.

Stosuj ok. 320 mg dziennie.

 

Bromelaina

Zmniejsza obrzęki, sińce oraz przyspiesza czas gojenia ran. Zwiększa także wewnętrzną regenerację tkanek.

Komentarze: