Kwas alfa-liponowy (ALA) jest naturalnym składnikiem naszego organizmu. Znajduje się w każdej komórce, gdzie pomaga przekształcić glukozę w energię. Z wiekiem jednak rodzi się kłopot, bo ilość tego składnika zaczyna maleć. Mniej więcej co 10 lat ubywa go od 5 do 8%, a to oznacza, że przekształcenie go w energię jest stopniowo ograniczane z racji malejącej ilości i – co za tym idzie – w życie przeciętnego człowieka zaczyna wkradać się zmęczenie, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Ożywianie zmęczonych szczurów

Z kwasem ALA wiąże się związek chemiczny o podobnych właściwościach – acetylo-l-karnityna (ALCAR). O ile zwykła l-karnityna bierze udział w metabolizmie komórkowym, o tyle ALCAR pomaga zwiększyć produkcję energii w mitochondriach, czyli w organicznych „elektrowniach” wszystkich komórek.

Mitochondria to podłużne organelle komórkowe ograniczone podwójną błoną, występujące po kilkaset w każdej komórce i rozmnażające się przez podział. Rola mitochondriów polega na dostarczaniu komórce energii zmagazynowanej w postaci kwasu adenozynotrójfosforowego (ATP). W mitochondriach występuje ponadto kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA), dostarczający komórce informacji genetycznej.

W latach 90. ubiegłego wieku profesorowie biochemii z Uniwersytetu Kalifornijskiego, dr Bruce Ames i dr Tony Hagen przeprowadzili eksperyment na szczurach z użyciem zarówno ALCAR-u jak i ALA. Po kilku tygodniach zauważyli, że stare szczury, które jeszcze do niedawna poruszały się powoli i sprawiały wrażenie zmęczonych życiem, nagle stały się tak samo aktywne jak szczury o połowę młodsze. Zmiana dotyczyła sfery fizycznej i psychicznej. Wyglądało na to, że stare szczury zwyczajnie odmłodniały.

Bardzo ciekawy artykuł, znajdziecie go w nr 1/2014

Komentarze: