Katabolizm to śmierć mięśni, która sprawia, że masa mięśniowa zmniejsza się, tkanka tłuszczowa wzrasta a nasze samopoczucie się pogarsza. Warto wiedzieć jak unikać katabolizmu i jak się przed nim bronić. Odpowiednia strategia jest niezbędna…

Katabolizm to proces aktywny, który negatywnie wpływa na aminokwasy zawarte w komórkach mięśniowych. Przekaźnik katabolizmu czyli kortyzol jest wydzielany przez nadnercza. Jest on oczywiście niezbędny, jednak w małych ilościach.

Aby udaremnić zły wpływ katabolizmu należy zahamować wzrost produkcji kortyzolu. Możemy to robić na różne sposoby.

Nie przetrenuj się

Przetrenowanie sprzyja nadmiernemu wydzielaniu kortyzolu. Mikrourazy prowadzą do stanów zapalnych, co wywołuje negatywną reakcję organizmu. Uszczerbku doznają także aminokwasy w komórkach mięśniowych jak i glikogen.

Już 10 serii po 10 powtórzeń wpływa na znaczny wzrost kortyzolu we krwi.

 

Zmniejszanie stanów zapalnych

Kortyzol może być wydzielane w odpowiedzi na stan zapalny. Aby zatrzymać tę sytuacje można korzystać z kilku możliwości – obniżyć intensywność treningową, przyjmować np. aspirynę bądź witaminę C, uzupełniać białko.

 

Zachowaj glukozę w ciele

Glukoza to najszybsze paliwo w naszym ciele, które aktywuje ATP, dlatego dieta, w której znajdują się węglowodany złożone pozwala chronić mięśnie przed negatywnym wpływem kortyzolu. Warto jednak pamiętać, że także nadmierna ilość węglowodanów może wywoływać stany zapalne, także przede wszystkim wskazany jest umiar.

 

Dbaj o insulinę

Nie możemy doprowadzić do zwiększenia insulinooporności. Gdy tak się stanie reakcje energetyczne naszego organizmu będą przebiegać wolniej i z mniejszą efektywnością wobec czego straty wywołane katabolizmem będą większe.

 

Aminokwasy w diecie

Uzupełnianie aminokwasów jest praktycznie niezbędne, aby zachować równowagę pomiędzy anabolizmem i katabolizmem. Po zakończonym treningu, gdy włókna mięśniowe są zniszczone, a stan zapalny się nasila warto przyjąć dawkę aminokwasów rozgałęzionych.

Może to być także szybkowchłaniane białko serwatki, który zwiększy syntezę białek i zatrzyma proces kataboliczny.

Komentarze: