Okazuje się, że winogrona mogą mieć nie tylko zastosowanie w winiarstwie, ale także w zdrowotnej diecie. Zawarte w winogronach polifenole mają działanie chroniące nasz organizm przed skutkami nadmiernej ilości tłuszczów w diecie.

Według nowych badań laboratoryjnych prowadzonych na Uniwersytecie Północnej Karoliny stwierdzono, że polifenole zawarte w winogronach mogą równoważyć niektóre z negatywnych skutków zdrowotnych diety wysokotłuszczowej (głównie tłuszczów nasyconych).

W badaniach wykorzystywano zielone winogrona, masło orzechowe oraz inne źródła tłuszczów nasyconych. Przez 11 tygodni ochotnicy spożywali mieszanki tłuszczów, część z nich otrzymywała także winogrona. Badano ilość tkanki tłuszczowej, cholesterol oraz ilość złogów podskórnych.

Zauważono, że osoby spożywające tłuszcze z winogronami uzyskały nie tylko mniejszy wzrost tkanki tłuszczowej, ale także wzrosła liczba ich bakterii jelitowych oraz różnorodność drobnoustrojów.

Co więcej, osoby, które spożywały winogrona miały wyższy poziom spoczynkowego spalania kalorii, a także mniejszą ilość podskórnej tkanki tłuszczowej i wykazywały poprawę tolerancji glukozy.

Badania te mogą sugerować, że winogrona (polifenole) mogą równoważyć bądź naprawiać negatywne skutki tłuszczu w diecie, a także przyczyniać się do odbudowy flory bakteryjnej jelit.

Źródło: Journal of Nutritional Biochemistry

Komentarze: