Mówią pij! Jednak picie bez zastanowienia może mieć odwrotne skutki niż umiarkowane i przemyślane picie wody. Dostarczanie płynów związane jest z równowagą sodu w organizmie, który ma wpływ na krew i funkcje poznawcze. Zatem czy możemy pić zbyt dużo wody?

Zbyt duża ilość wody bądź innych płynów dziennie wpływa na zaburzenia równowagi sodowej. To z kolei ma wpływ na rozrzedzenie krwi i powodowanie np. hiponatremii (choroby stan nadmiernie obniżonej ilości sodu we krwi).

Taki stan ma wpływ także na mózg, który bardzo często dość szybko wykazuje objawy tego zaburzenia. Od zaburzeń poznawczych aż po wyciek wody z krwi do komórek mózgowych (dezorientacja, bóle głowy, nudności, drgawki).

W najgorszych wypadkach, kiedy mózg pęcznieje od wycieku wody następuje przepuklina pnia mózgu.

To oczywiście stan wyjątkowy i najgorszy z możliwych, ale jest realnym zagrożeniem, gdy nasze spożycie płynów regularnie przekracza średnie dawki. Co ciekawe, taka sytuacja może grozić kulturystom odwadniającym się, a następnie gwałtownie nawadniającym. Metabolizm komórkowy nie pozwala na szybkie wchłanianie wody co może prowadzić do jej wycieku do komórek mózgowych.

Warto pamiętać, aby dostosowywać ilość spożywanych płynów do ilości wysiłku, stresu, ilości pożywienia czy temperatury zewnętrznej.

Komentarze: