Częstą przyczyną zaburzeń miesiączkowania jest PCOS, charakteryzujący się specyficznym wyglądem jajników, które posiadają liczne pęcherzyki (nawet kilka tysięcy).
U zdrowej kobiety w każdym cyklu dojrzewa jeden z kilku małych pęcherzyków, do około 25 mm i w drugiej połowie cyklu pęka. W pcos pęcherzyk dojrzewa tylko do pewnego momentu i nie jest w stanie pęknąć. W ten sposób gromadzą się w jajniku pęcherzyki, które nie uwolniły się z komórki jajowej, nadając jajnikowy charakterystyczny wygląd.
Androgeny i insulina
LH jest hormonem luteinizującym, wydzielanym przez przysadkę mózgową, który powoduje owulację. Prócz tego stymuluje komórki w jajniku, które wytwarzają androgeny, co skutkuje wzrostem stężenia męskich hormonów płciowych.
Nadmiar androgenów powoduje owłosienie ciała typu męskiego oraz wzrost stężenia insuliny, która powoduje tycie ( w przypadku, gdy stale jest na wysokim poziomie).
Pcos to choroba złożona, którą powinien leczyć ginekolog, internista oraz endokrynolog- najlepiej w jednej osobie.
Kiedy możemy brać pod uwagę PCOS:
-nieregularne cykle,
-brak miesiączki,
-trądzik, tłusta skóra,
-nadmierne owłosienie ciała
-przyrost masy ciała bez zmiany nawyków żywieniowych oraz treningów.
Leczenie PCOS
W zespole policystycznych jajników nie ma standardowej terapii, gdyż każda kobieta może mieć inne zaburzenia hormonalne i immunologiczne. Dlatego bardzo ważne jest by znaleźć dobrego lekarza (najlepiej ginekologa-endokrynologa), który będzie leczył pcos na wielu płaszczyznach: ginekologicznej i metabolicznej.
Autor: Patrycja Bogdanowicz