W badaniu przeprowadzonym w 2009 roku metodą podwójnej ślepej próby przy użyciu placebo, mającym na celu porównanie skuteczności antybiotyków i soku z żurawiny w leczeniu infekcji dróg moczowych, stwierdzono brak statystycznie znaczącej różnicy pomiędzy obydwiema substancjami. Wynik tego badania powinien skłaniać do stosowania raczej soku żurawinowego, który niesie za sobą znacznie mniejsze zagrożenia i nie daje efektów ubocznych.

Istotne jest też profilaktyczne stosowanie żurawiny (czego nie da się zrobić za pomocą antybiotyków). Zmniejsza ryzyko infekcji średnio o 38% w porównaniu z osobami, które jej nie stosują. U kobiet i dzieci wychodzi to jeszcze lepiej – 51 i 67 procent.

Hormony decydują o wszystkim

Za siłę i poziom energii odpowiedzialne są hormony. Za atrakcyjny wygląd również. Co robić, gdy każdego dnia odczuwamy zmęczenie, a ten stan wcale nie ulega poprawie?
Należy poddać się badaniom tarczycy, aby ustalić ewentualny poziom niedoczynności tarczycy. Leczenie polega na podawaniu przetworów suszonej tarczycy lub trójjodotyroniny.

Problem z bezsennością? Zdarza się najczęściej, gdy w organizmie brakuje melatoniny. Ten brak sprawia, że sen nie daje nam odprężenia, więc rano chodzimy jak „śnięci”. Konieczne jest uzupełnienie organizmu w melatoninę. Można ją kupić w aptece bez recepty za 20 złotych, najlepiej w dawce 5-miligramowej.
Skąd najczęściej biorą się takie choroby, jak otyłość, cukrzyca i choroby serca?

Z badań wynika, że przyczyną jest niedobór estrogenów u kobiet oraz niedobór testosteronu u mężczyzn. Leczeniem powinien jednak pokierować lekarz.

Skąd biorą się tak niekorzystne zjawiska, jak wysuszona skóra, brak satysfakcji z seksu i w ogóle poczucie zbyt szybkiego starzenia się? Najczęściej z braku hormonu DHEA. Jest to łatwe do zbadania w laboratorium, a w razie potwierdzenia się tego braku można kupić DHEA w aptece bez recepty, ale tylko w dawce 10 mg, natomiast na dawkę 25 mg już potrzebna jest recepta.

Komentarze: