7 ćwiczeń wielkich mistrzów

Czy spodziewacie się wśród tych ćwiczeń znaleźć przysiady, martwy ciąg lub wyciskanie sztangi leżąc? Muszę was rozczarować, tych ćwiczeń nie będzie. Będą natomiast modyfikacje ćwiczeń wymyślone i wypróbowane przez wielkich mistrzów kulturystyki z minionej epoki.

Zebrał je i opisał znany kalifornijski dziennikarz sportowy Steven Stiefel. Część tych ćwiczeń była u nas dotychczas nieznana, przynajmniej szerszym kręgom bywalców siłowni. Są to ćwiczenia sprawdzone przez najlepszych, które przeszły próbę czasu, ale próżno ich jednak szukać w popularnych programach treningowych prezentowanych obecnie w fachowej prasie.

Dlaczego? Czyżby były za trudne? Na pewno nie są to ćwiczenia dla początkujących, tylko dla dobrze zaawansowanych kulturystów, gdyż nie są łatwe technicznie. Wymagają dobrego wyczucia równowagi, gdyż większość z nich jest wykonywana w trudnych pozycjach i każde wypaczenie techniki może prowadzić do kontuzji lub urazu. Z uwagi na własne bezpieczeństwo warto najpierw ćwiczenia te wykonywać na małych ciężarach i dopiero potem przejść na ciężary większe.

Więcej na temat ćwiczeń w artykule ” 7 ćwiczeń wielkich mistrzów” KiF nr 6/2012

Komentarze: