Decyzje narady EBFF w Toledo

W miniony weekend odbywała się w hiszpańskim mieście Toledo, 70 km od Madrytu, doroczna Narada Europejskiej Federacji Kulturystyki i Fitness. Bardzo sprawnie i umiejętnie prowadzona przez Prezydenta EBFF, dr Rafaela Santonję, przyniosła kilka istotnych i ciekawych zmian w europejskim życiu sportów sylwetkowych. Oto one:

– Mistrzostwa Europy w Fitness. Po przeniesieniu kobiecej kulturystyki do dawnych Mistrzostw Europy Mężczyzn, teraz będą rozgrywane Mistrzostwa Europy w Fitness. Będą one obejmowały: fitness kobiet i mężczyzn, fitness sylwetkowe i bikini fitness kobiet, fitness atletyczne kobiet i mężczyzn oraz dwie nowowprowadzone od tego roku konkurencje: kobiecą sylwetkę i męską sylwetkę.
Tu warto zaznaczyć, że zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego Kongresu IFBB, bikini fitness rozrasta się do 4 kategorii: 158 cm, 163 cm, 168 cm oraz +168 cm.

– Mistrzostwa Europy w Kulturystyce. Będą obejmowały kulturystykę kobiet i mężczyzn, kulturystykę klasyczną mężczyzn oraz pary. Zgodnie z decyzją Kongresu IFBB, będzie jedna kategoria wszechwag kulturystek, ale każdy kraj będzie mógł wystawić po dwie zawodniczki. Jest też jedna nowość: oficjalnie dochodzi kategoria do 95 kg mężczyzn! Planuje się też jej wprowadzenie na Mistrzostwach Świata Mężczyzn oraz na Mistrzostwach Arnolda.
Powyższe zmiany organizacyjne nie są możliwe do wprowadzenia na Mistrzostwach Świata Mężczyzn, gdyż od czasu do czasu rozgrywane są one w krajach islamskich, gdzie nie mogłyby występować kulturystki. Tak więc schemat organizacyjny wszystkich czterech Mistrzostw Świata na razie pozostaje bez zmian.

– Mistrzostwa Europy Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness. Jedyne zmiany polegają na wprowadzeniu czterech nowych kategorii: kobiecej sylwetki juniorek i męskiej sylwetki juniorów (obie jako open), a także kobiecej sylwetki weteranek (+35 lat, open) oraz męskiej sylwetki weteranów (+40 lat, open). Mistrzostwa te będą więc teraz obejmowały 12 kategorii juniorskich oraz 15 kategorii weteranów i weteranek, a także 1 kategorię kulturystyki na wózkach mężczyzn. Łącznie aż 28 kategorii!

Tegoroczne Mistrzostwa Europy Juniorów i Weteranów w Kulturystyce i Fitness będą rozgrywane łącznie z Mistrzostwami Europy w Fitness, w znanym hiszpańskim kurorcie nadmorskim Santa Susanna, w dniach 01-06 maja. Jednak traktowane będą jako dwie odrębne imprezy, przez co juniorki będą mogły także występować w Mistrzostwach Europy w Fitness, które nie mają limitów wiekowych. W związku z tak dużą liczbą kategorii, Mistrzostwa w Santa Susanna będą trwać o jeden dzień dłużej. Mistrzostwa Europy w Kulturystyce odbędą się w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, w następny weekend po Mistrzostwach Europy w Fitness, czyli w dniach 10-13 maja.

Eliminacje do reprezentacji Polski na wszystkie te Mistrzostwa Europy – bez zmian: na Mistrzostwach Polski w Mińsku Mazowieckim.

Zdjęcia:

Uczestnicy narady Zarządu EBFF w Toledo w luksusowym,
5-gwiazdkowym Hotelu Fontecruz (od lewej): Władimir Dubinin (Rosja), Marco Bosco (Włochy), Erich Janner (Niemcy), Irina Deliewa i Igor Deliew (Ukraina), Wanda Tierney (Wielka Brytania), Albert Busek (Niemcy), dr Rafael Santonja (Hiszpania), Benedetto Mondello (Włochy), William Tierney (Wielka Brytania), K.P. Ourama (Finlandia), Paweł Filleborn i Andrzej Michalak (Polska), Jose Ramos (Hiszpania), dr Milan Ciżek (Słowacja), dr Wolfgang Schober (Austria).

Ogólny widok na salę obrad.

Stół prezydialny (od lewej): Wiceprezydent EBFF Paweł Filleborn, Sekretarz Generalny EBFF William Tierney, Prezydent EBFF dr Rafael Santonja, Honorowy Prezydent EBFF i Wiceprezydent IFBB na Europę Albert Busek, Dyrektor Finansowy EBFF Jose Ramos.

Dr Rafael Santonja prezentuje swój coroczny Raport.

Komentarze: