Ginekomastia wstydliwym problemem

To jeden z wielu skutków ubocznych nieprzemyślanej kuracji sterydowej. Widoczne gołym okiem defekty natury estetycznej, dla większości osób są często jedynym bodźcem , mobilizującym do zaprzestania stosowania dopingu.

To naturalne

Kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost gruczołów piersiowych u obu płci jest podwyższony poziom estradiolu we krwi, hormonu z grupy estrogenów. Pierwsze objawy podwyższonego poziomu można zauważyć już u noworodków z uwagi na oddziaływanie estrogenów matczynych. Następnie bardzo często występuje ona podczas procesu pokwitania, którą stwierdza się u 70% chłopców. W tym czasie dochodzi do dużych zaburzeń między poziomem androgenów i estrogenów.

Ginekomastia może wystąpić także u mężczyzn po 50 roku życia. Problem ten dotyka najczęściej te grupę panów, którzy borykają się z nadwagą. Pod wpływem dużej ilości tkanki tłuszczowej następuję zwiększone przekształcania tzw. wczesnych androgenów w estrogeny.

Ginekomastia wynikiem choroby

Problem ten zaczyna mieć podłoże chorobowe, gdy pojawienie się zwiększonych gruczołów piersiowych nie ma żadnych podstaw. Wtedy należy podejrzewać, że wynika to z zaburzeń lub chorób.

Jedną z nich może być HIPOGONADYZM – choroba poprzez, którą dochodzi do zmniejszenia produkcji testosteronu.

Innymi powodami występowania ginekomastii mogą być:

– nadczynność tarczycy;
– choroby wątroby;
– hiperprolaktynemia;
– okres rekonwalescencji.

Ginekomastia posterydowa

Problem ten dotyka nie tylko kulturystów zawodowych, ale także tych trenujących amatorsko. Nienaturalny rozrost gruczołów piersiowych będący wynikiem stosowania androgenów może postępować wolno i stopniowo. Jednak u wielu osób ginekomastia posterydowa może rozwijać się w bardzo szybkim tempie. Efekt może być bardzo widoczny. W ekstremalnych przypadkach klatka piersiowa mężczyzny może przypominać piersi kobiecie.

Leczenie

Postępowanie terapeutyczne jest uzależnione głównie od przyczyny powstania ginekomastii. Jeśli jest to wynik kuracji sterydowej, należy jak najszybciej przerwać jej stosowanie.

Jeżeli ginekomastia nie postąpiła w znacznym stopniu to istnieje szansa na samoistne zaniknięcie powiększonych gruczołów. W innym przypadku, gdy ginekomastia osiągnęła apogeum jedyna metodą jest mammoplastyka – operacja redukcji tkanki piersiowej z zachowaniem okolic sutka.

Komentarze: