Już wiemy kto został 17. uczestnikiem Mr Olympia

Do Olympii pozostało już tylko 6 tygodni i kulturystyczna zawodowa czołówka wyraźnie ożywiła się, gromadnie przyjeżdżając na sobotni turniej PBW Pro Championships w Tampa na Florydzie. O zwycięstwo i natychmiastowy awans na Olympię rywalizowali tak znani zawodnicy jak Toney Freeman, Hidetada Yamagishi, Roelly Winklaar, Shawn Rhoden czy Brandon Curry.

Tutaj nierewelacyjną formą wyróżniał się Curry, za co został „ukarany” 6 miejscem, chociaż z Rhodenem i Yamagishim już wygrywał (Mr. Olympia 2011). Rhoden najlepiej trafił z formą, prezentując wypukłe, pocięte uda i przepiękną sylwetkę. On robi szybkie postępy i może zadziwić świat w tym sezonie.

Weteran Freeman wyglądał tak, jakby czas dla niego stanął w miejscu. To 2 miejsce na Florydzie dało mu awans na 2 miejsce w Serii Kwalifikacyjnej, o dwa punkty za Benem Pakulskim. Do Olympii pozostały już tylko dwa konkursy: za tydzień (18 sierpnia) w Dallas i 8 września w Lahti, a więc walka o punkty w Serii Kwalifikacyjnej na pewno zaostrzy się. W gorszej sytuacji są: Yamagishi, który ma dopiero 3 punkty i Winklaar, z dwoma punktami. Curry nie ma żadnego punktu, więc jego ratowałoby tylko zwycięstwo w Dallas lub Lahti, co będzie arcytrudnym zadaniem.
Na niedawnych zdjęciach treningowych Winklaar wyglądał niesamowicie, ale w trakcie przygotowań do startu dużo z tej imponującej masy gdzieś mu „uciekło” i na scenie był już „taki sobie”: ani potężny, ani dorzeźbiony. Zobaczymy jak będzie na kolejnych zawodach. Obaj już zapisali się na Lahti. Lista na Dallas jeszcze nie została opublikowana.
Dziwi mnie słaba forma Moukahala, który na różnych amatorskich zawodach prezentował się wspaniale, a teraz jakoś nie może tamtej formy powtórzyć. Oprócz punktów na Olympię, zawodnicy walczyli o nagrody finansowe, które wynosiły:

1. Shawn Rhoden – 10 000 USD
2. Toney Freeman – 4 000 USD
3. Hidetada Yamagishi – 3 000 USD
4. Roelly Winklaar – 2 000 USD
5. Lee Banks – 1 000 USD

Niesamowicie wyglądał szereg aż 25 kulturystek. Tutaj najlepiej wypadła Amerykanka Sarah Hayes, jednogłośnie wygrywając z Sheilą Bleck i stając się dziewiątą uczestniczką Ms. Olympia. Ponieważ były to już ostatnie zawody z Serii Kwalifikacyjnej, awans na Ms. Olympia zapewniły sobie:
Iris Kyle, USA
Yaxeni Oriquen-Garcia, Wenezuela
Brigita Brezovac, Słowenia
Debi Laszewski, USA
Alina Popa, Szwajcaria
Lisa Giesbrecht, Kanada
Anna Freitas, Brazylia
Monique Jones, USA
Sarah Hayes, USA
oraz z Serii Kwalifikacyjnej:

1. Kim Buck, USA, 9 punktów
2. Michelle Cummings, USA, 7 punktów
3. Cathy LeFrancois, Canada, 6 punktów
4. Tazzie Columb, USA, 4 punkty
4. Helle Nielsen, Denmark, 4 punkty
4. Sheila Bleck, USA, 4 punkty

Tutaj ostatnie trzy zawodniczki mają po 4 punkty, poczekajmy więc, jaką decyzję podejmie IFBB Pro League.

W fitness sylwetkowym (figure) zwyciężyła Ann Titone przed Gennifer Strobo, ale obie awans na Olympię już miały. Znamy już więc 17 uczestniczek Figure Olympia i dojdzie jeszcze pięć z Serii Kwalifikacyjnej, a do rozegrania są jeszcze aż cztery turnieje.

W bikini fitness wystartowało tylko 13 zawodniczek. Wygrała słynna Nicole Ngrani, która oczywiście awans na Bikini Olympię już miała. Niespodzianką jest 2 miejsce pięknej kolumbijskiej dentystki Marceli Tribin (39 lat!), która w ten sposób awansowała na 6 miejsce w Serii Kwalifikacyjnej. Do Olympii pozostały jeszcze trzy konkursy.

2012 PBW PRO, TAMPA, FLORYDA, USA
ZAWODOWI KULTURYŚCI

Zawodnik Kraj R1 R2 Suma
1 Shawn Rhoden USA 5 5 10
2 Toney Freeman USA 10 10 20
3 Hidetada Yamagishi Japonia 15 15 30
4 Roelly Winklaar Holandia 20 20 40
5 Lee Banks USA 26 25 51
6 Brandon Curry USA 31 31 62
7 Jason Huh USA 38 34 72
8 Todd Jewell USA 37 40 77
9 Pablo Ayala Paragwaj 47 47 94
10 Keith Williams USA 48 49 97
11 Manuel Romero Wenezuela 56 57 113
12 Alexandre Nataf Francja 59 60 119
13 Clarence DeVis Belgia 64 65 129
14 Nathan Wonsley USA 70 73 143
15 Manuel Lomeli Meksyk 77 72 149
16 Wendell Floyd USA 80 – –
16 Timmy Gaillard USA 80 – –
16 James Humpton USA 80 – –
16 Cesar Mendible Wenezuela 80 – –
16 Zaher Moukahal Liban 80 – –
16 Peter Porczi Węgry 80 – –

Zdjęcia:

Shawn Rhoden: wszechstronny, piękne zarysy, twarde mięśnie, ale nie za wielki – idzie w ślady swojego imiennika, Shawna Ray’a.

Shawn Rhoden: pękate uda przy maleńkiej talii wyglądają niesamowicie.

Shawn Rhoden: ładne zarysy pleców, ud i łydek, ale można jeszcze dopracować szczegóły.

Shawn Rhoden: z przodu jakość mięśni wyglądał już imponująco, ale przydałaby się jeszcze cieńsza skóra.

Toney Freeman: dojrzały, pięknie dotrenowany zawodnik, świadom swojej klasy, ale nie tak imponujące proporcje jak u Rhodena.

Hidetada Yamagishi: już w wysokiej formie, ale trochę za krótkie nogi psują mu sylwetkę. Może lepiej byłoby ich nie zginać? Przy podobnej formie startowej nie ma szans na wygranie z Rhodenem.

Roelly Winklaar: chyba popełnił jakiś błąd w przygotowaniach? Masa mu drastycznie spadła, a wysokiej jakości nadal nie widać. Cena za zbyt długą przerwę w startach? Ale to jest do nadrobienia (jeśli tylko zdrowie dopisuje już na 100%).

Brandon Curry: niesamowity potencjał, ale trzeba się głębiej odtłuścić.

Zaherr Mouhakal: przykład jeszcze słabszej formy – tak wygląda się na treningach. Ale mam nadzieję, że on jeszcze pokaże swoje kulturystyczne walory.

Tak wyglądała była czołowa amatorka świata, Rita Bello, ale starczyło to tylko na zajęcie 12 miejsca. Frycowe za zbyt rzadkie starty?

Marcela Tribin: czy piękna kolumbijska zawodniczka zdoła awansować na Bikini Olympię? Dopiero co dostała Licencję Zawodową IFBB i to były jej drugi start.

Komentarze: