Mięśnie brzucha: szybkie i wolne powtórzenia

Od dawna jest przyjęte, że powolne wykonywanie powtórzeń jest dobrą metodą na zmęczenie mięśni, dzięki dłuższemu okresowi ich napięcia. Ta teoria dotyczy głównie mięśni brzucha, jednak naukowcy udowodnili, że również bardzo szybkie powtórzenia są doskonałym bodźcem dla budowy mięśni brzucha oraz spalania tkanki tłuszczowej.

Większość kulturystów wykonuje ćwiczenia na mięśnie brzucha w sposób kontrolowany i powolny. To pozwala na ich maksymalne i długie napięcie. Jednak niedawno hiszpańscy naukowcy z Uniwersytetu Miguela Hernandeza w Elche, przeprowadzili badania, które badały wpływ szybkich i wolnych powtórzeń podczas treningu na tą patię mięśni. Pod obserwacją znalazły się mięśnie brzucha skośne zewnętrzne i wewnętrzne, mięśnie proste oraz prostowniki kręgosłupa. Poddani ćwiczeniom uczestnicy, musieli wykonać 4 serie z różną szybkością. Najpierw wykonywali oni powtórzenia, z których jedno trwało 4 sekundy, następnie 2 sekundy, 1,5 oraz 1 sekundę. Wyniki pokazały, że przy seriach z szybkimi powtórzeniami znacznie wzrosła aktywność mięśni skośnych zewnętrznych. Zwiększona szybkość pozwoliła także na aktywność większej liczby włókien w mięśniach, a także spalenie większej ilości tkani tłuszczowej. Natomiast ćwiczenia z powolnymi powtórzeniami sprawiły, że większą pracę wykonywały mięśnie środkowe i prostowniki kręgosłupa.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez naukowców należy wykonywać wolne oraz szybkie powtórzenia podczas treningu mięśni brzucha. Najlepszym sposobem jest podobny schemat:

1) Pierwsza seria wykonana w szybkim tempie (powtórzenie w 1 sek.) – 10 – 15 powtórzeń

2) Kolejne serie wykonywane w ruchu wolnym i kontrolowanym – maksymalna ilość powtórzeń

Tę zasadę można stosować we wszystkich ćwiczeniach na mięśnie brzucha. Każdy trening powinien obejmować nie mniej niż 4 serie.

Komentarze: