Mistrzostwa Europy 2013: Juniorzy i Seniorzy w czołówce

Właśnie zakończył się maraton sportów sylwetkowych w Santa Susanna, obejmujący Mistrzostwa Europy Juniorów i Weteranów oraz Mistrzostwa Europy w Fitness. Wystartowały w nim obie nasze reprezentacje. Zobaczmy, jak im poszło.

MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORóW I WETERANóW

Wystawiliśmy siedmioro juniorów i pięciu weteranów. Każda grupa wywalczył po dwa medale: jednym srebrnym i jednym brązowym. Najbliżej złota był Marcin Piechota (Black & White Ostrowiec Św.), który w kategorii juniorów do 75 kg remisował po 2 rundzie z Litwinem Ovidijusem Ringysem 20:20, ale przegrał program dowolny i musiał zadowolić się srebrnym medalem. Brązowy medal zdobył nasz superciężki Marek Dorosz (Violetta Bydgoszcz), który zdecydowanie poprawił definicję od czasu eliminacji na Mistrzostwach Polski. To jego życiowy sukces po 4 miejscu w 2009 r. Niestety, doskonalej formy z Mistrzostw Polski nie zdołał utrzymać Jakub Pestka (Violetta Bydgoszcz) i skończył na 9 pozycji. Ale i tak liczni obserwatorzy podkreślali w rozmowach kuluarowych jego wielkie predyspozycje do kulturystyki.

Bardzo dobrze wypadł debiut Kamila Kluszczyńskiego (Black & White Ostrowiec Św.), który wszedł do finału wagi +75 kg i zajął 5 miejsce. To samo można powiedzieć o starcie Iwony Kowalskiej (Violetta Bydgoszcz) w bikini fitness juniorek, która w licznie obsadzonej kategorii (18 zawodniczek) dostała się do finału, zajmując 6 miejsce. Tym wynikiem potwierdziła swój duży talent.

Niestety, nie udało mi się zauważyć większych postępów u naszych fitnesek: Beaty Julii Przyborskiej (WKS O.R.I. Kruszyn Krajeński) i Justyny Jedlikowskiej (Black & White Ostrowiec Św.). Beata Julia odzyskuje sprawność po operacji kolana i wygląda na to, że wszystko idzie w dobrym kierunku, bo jej program dowolny został oceniony dość dobrze (na 3 miejsce w tej rundzie), ale ocena sylwetki nie wypadła już tak dobrze, co zepchnęło ją na 4 pozycję. Justyna zajęła 5 miejsce w programie i 5 w sylwetce, ale ogólnie dało jej to 6 pozycję.

Weterani też mieli swoje chwile wzruszeń, jako że Mieczysław Nowacki (Olimp Zabrze) sięgnął po srebrny medal w kulturystyce klasycznej 50-59 lat, a Albert Szczygielski (MKS Kwadrat Mińsk Mazowiecki) wywalczył brązowy medal w kulturystyce 50-59 lat, w kategorii do 80 kg, a poziom był tu tak wyrównany, że do złotego medalu zabrakło mu jedynie 3 punktów (do srebrnego – 2 punktów). Kolejnym naszym kandydatem do medalu był Łukasz Kazimierczak, który znajdował się na 3 miejscu po półfinale, ale w finale – rozgrywanym dwa dni później – spadł na 5 pozycję, tracąc nieco na definicji umięśnienia. Wiesław Kruk (Olimp Zabrze) zajął 8 miejsce w grupie 50-59 lat, powyżej 80 kg, a Marek Boć – 10 miejsce w kulturystyce klasycznej 40-49 lat.

Jak z tego wynika, wszyscy reprezentanci wnieśli jakieś punkty dla drużyny, która została sklasyfikowana na 4 miejscu w Europie (na 29 startujących teamów), za Hiszpanią, Niemcami i Francją.

Zdjęcia:
Dzięki uprzejmości IFBB.

Kategoria ciężka juniorów (od lewej): Marek Dorosz (III), Marko Baric (I), Kamil Kluszczyński (V).

Marek Dorosz w programie dowolnym.

Kategoria ciężka juniorów: Marek Dorosz z brązowym medalem ME (z prawej). Od lewej: Dennis Arnold (II) i Marko Baric (I).

Kategoria ciężka juniorów: Kamil Kluszczyński w programie dowolnym.

Kategoria lekka juniorów: Marcin Piechota (z lewej) ze srebrnym medalem ME. A dalej: Ovidijus Ringys (I) i Mike Niessen (III).

Marcin Piechota w programie dowolnym.

Fitness sylwetkowe kobiet +168 cm: Kinga Szweda piątą zawodniczką Europy.

Fitness sylwetkowe kobiet +168 cm (od lewej): Sarka Pickova (VI), Jelena Kirszczina (IV), Julia Zabielina (II), Olga Karawajewa (I), Olena Bułyczewa (III), Kinga Szweda (V).

Bikini fitness juniorek open: Iwona Kowalska (w środku) w porównaniu z Veroniką Gulasovą (z lewej) i Anitą Bekus (III).

Fitness juniorek +163 cm: Beata Julia Przyborska (z prawej) w porównaniu z mistrzynią Europy Endlą Vaher (z lewej) i brązową medalistką Vladą Andrjuszczenko (w środku).

Kulturystyka juniorów +75 kg: Jakub Pestka (z lewej) w porównaniu z Radoslavem Filipem (w środku) i Alberto Dominguezem (z prawej).

Kulturystyka weteranów 50-59 lat, do 80 kg: Albert Szczygielski (z prawej) z brązowym medalem ME. Od lewej: Jose Gonzales (II) i Hans-Joerg Winter (I).

Albert Szczygielski w programie dowolnym.

Kulturystyka klasyczna weteranów +50 lat, open (od lewej): Mieczysław Nowacki (II), John Davi (I), Raymond Cassar (III).

Mieczysław Nowacki w programie.

Kulturystyka weteranów 40-49 lat, +90 kg: Łukasz Kazimierczak.

Kulturystyka weteranów 50-59 lat, +80 kg: Wiesław Kruk (w środku) w porównaniu z Johnem Dunne (z lewej) i Jozefem Piry (z prawej).